2023 vasario 2 d.

Sausio mėnesį išleidome

Dalinamės sausio mėnesį specialiaisiais formatais išleistų knygų sąrašu:

MP3 (garso įrašas)

  1. H. Humphreys „Bilas Triušio Pėda“ (skaito Š. Smalakytė)

Tikrais įvykiais paremta neįprastos draugystės istorija, pasakojama su ypatingu švelnumu, žengiant į giliausius žmogaus prigimties klodus. Dvylikametis Leonardas susidraugauja su miestelio atsiskyrėliu Viljamu, kuris gaudo triušius ir iš jų gamina sėkmės amuletus – miestelio gyventojai dėl to jį pramena Bilu Triušio Pėda. Bilas yra vienintelis Leonardo, taip ir nepritapusio naujoje mokykloje, draugas. Draugystė nutrūksta Bilui įvykdžius nedovanotiną nusikaltimą.
Prabėga dvylika metų, Leonardas – licencijuotas psichiatras. Jis atvyksta dirbti į progresyviais gydymo metodais garsėjančią Veiberno psichiatrinę ligoninę, kurioje sutinka Bilą Triušio Pėdą. Lygiai kaip vaikystėje, kiekvieną kasdienybės minutę Leonardas nori leisti Bilo draugijoje. Trauka jam tokia gili, kad primena maniją. Norėdamas suprasti jos priežastį, Leonardas ryžtasi kelionei po atmintį.

https://elvislab.lt/leidiniai/15329

  1. M. Galeotti „Viskas tampa ginklu“ (skaito R. Pranckūnas)

Hibridinis karas, pilkosios zonos karas, karas be ribų šiandien keičia tradicinius kariavimo būdus. Laikai, kai galia buvo matuojama anglių kasyklomis, neužšąlančiais uostais ir dirbamos žemės plotu, apskritai baigėsi. Dabar pasaulis žengia į naują nuolatinių, nedidelių, dažnai nepastebimų, nepaskelbtų ir nesibaigiančių konfliktų erą.
Tarptautinio nusikalstamumo ekspertas Markas Galeotti knygoje pateikia išsamią ir novatorišką naujojo kariavimo būdo apžvalgą. Pasitelkdamas pavyzdžius iš viso pasaulio, jis parodo, kad šiuolaikiniuose konfliktuose kovojama visomis priemonėmis: nuo dezinformacijos ir šnipinėjimo iki nusikaltimų ir ardomosios veiklos.

https://elvislab.lt/leidiniai/15328

  1. M. Strandberg „Pabaiga“ (skaito V. Česnavičienė)

Pasakojimas apie du jaunus, vienišus žmones, gyvenančius paskutines dienas skaičiuojančiame pasaulyje. „Atlikti paskutiniai skaičiavimai. Nebėra jokių abejonių. Kiek daugiau nei po mėnesio viskas tikrai baigsis. Žinome net tikslų laiką. Rugsėjo 16 dieną, 04.12 val. (Švedijos laiku), Foksvortos kometa įskries į Žemės atmosferą. Oras po ja įkais dešimt kartų smarkiau už Saulės paviršių. Kometa viską sunaikins savo kelyje dar prieš nukrisdama į šiaurės vakarus nuo Afrikos krantų, netoli Kanarų salų. Degant atmosferai dangus nušvis ryškiau, nei kada esame regėję. Smūginė banga mus pasieks tyliai, nes jos greitis didesnis nei garso. Kometai nukritus, vos po poros minučių vandenynai išgaruos, o kalnai sugrius. Keturis milijonus metų trukusi evoliucija baigsis akimirksniu ir mes nieko nebegalėsime padaryti.“

https://elvislab.lt/leidiniai/15327

  1. J. Fallon „Nelabai tikros draugės“ (skaito N. Lipeikaitė)

Geriausia bičiulė, sielos draugė, patikėtinė... išdavikė. Per vieną katastrofišką savaitgalį Eimi neteko namų, sužadėtinio ir geriausios draugės, bet, užuot palūžusi, ji nusprendė keršyti.

https://elvislab.lt/leidiniai/15326

  1. K. White „Namas Trado gatvėje“ (skaito J. Karazijaitė)

Melanijai netikėtai paveldėjus senąjį Vanderhorstų namą ir turtą, jos norą kuo greičiau atsikratyti netrokštama seniena temdo viena iš paveldėjimo sąlygų – bent vienerius metus išgyventi šiame name. Netrukus į Melanijos duris pasibeldžia skandalingas praeities istorijas medžiojantis gražuolis rašytojas Džekas Trenholmas ir įtikina kartu atskleisti Vanderhorstų šeimos paslaptį.

https://elvislab.lt/leidiniai/15325

  1. H. Fox „Lopšinė raganoms“ (skaito R. Rainienė)

Ugdydama savo nepaprastą galią, Margarita Harlou augo ne tik vis gražesnė, bet ir vis keistesnė. Netrukus žmonės ėmė ją vadinti ragana. Tokią moterį, pasidavusią baimę keliančioms aistroms ir giliausiems troškimams, buvo būtina ištrinti iš istorijos.
Po šimto penkiasdešimties metų Tainmuto miestelyje Augusta Podos imasi darbo prabangiame Harlou name, paverstame nedideliu muziejumi. Kai Augusta aptinka Margaritos pėdsaką, paslaptis tampa pernelyg intriguojanti, kad į ją būtų galima numoti ranka. O ir Margarita Harlou per daug iškentėjo, kad leistųsi būti taip lengvai pamiršta.

https://elvislab.lt/leidiniai/15324

  1. J. Kelly „Juodoji mirtis“ (skaito R. Pranckūnas)

XIV a. Europą siaubęs maras – viena didžiausių viduramžių pasaulio tragedijų. Iš Azijos atkeliavusi „juodąja mirtimi“ praminta liga, kai kuriuose kraštuose nuvariusi į kapus iki dviejų trečdalių gyventojų, neatpažįstamai pakeitė Senąjį žemyną. Aristokratus ir prasčiokus, turtingus ir vargšus be atrankos šienaujanti epidemija pagimdė neviltį ir begalinį siaubą. Siaučiant marui, Europoje sustiprėjo prieš žydus nukreipti pogromai, gausėjo rimbais besiplakančių atgailautojų – flagelantų, gretos, to meto kultūroje užgimė „mirties šokio“ vaizdinys.

https://elvislab.lt/leidiniai/15323

  1. J. Herlyn „Gėdos vaikas“ (skaito M. Baranauskaitė)

Šviesiaplaukė mėlynakė Eliza ir tamsiaodė garbanė Muna tampa tokios neišskiriamos, kad aplinkiniai jas ima vadinti „kava su pienu“... Kol tarp jų įsiterpia išdavystė, merginas išskirsianti net trisdešimčiai metų. Ar įmanoma išgydyti vaikystės traumas ir protėvių padarytas skriaudas, kad būtų galima kurti šviesesnę ateitį? Iki širdies gelmių sukrečianti vaikiška draugystė, vidurio amžiaus krizės išbandymai, kelias kartas slegianti kaltė ir išlaisvinantis atleidimas... Ir vis dar kraujuojanti „gėdos vaikų“ žaizda, daugybę žmonių pavertusi pasaulio istorijos įkaitais.

https://elvislab.lt/leidiniai/15176

  1. L. Kepler „Voras“ (skaito V. Kubilius)

Prieš trejus metus Saga Bauer gavo atviruką su grasinančia žinute, kurioje užsimenama apie ginklą su devyniomis baltomis kulkomis. Viena jų skirta detektyvui Jonui Linai. Saga parodė atviruką Jonui, tačiau bėgant laikui grasinimas pasimiršo.

Randamas krepšys, kuriame – beveik visiškai suiręs kūnas. Žmogžudystės vietoje pareigūnai aptinka ir pieno baltumo kulką. Mįslių tik daugėja. Negi žudikas policijos pareigūnams tyčia duoda galimybę sustabdyti žmogžudystes? O gal tai pražūtingo plano dalis? Jonas Lina ir Saga Bauer petys į petį stengiasi apsaugoti būsimas aukas, kol dar ne per vėlu. Tačiau laikas nenumaldomai tiksi ir smurto bei adrenalino kupina medžioklė tampa vis beviltiškesnė.

https://elvislab.lt/leidiniai/15321

  1. N. Sparks „Pažvelk į mane“ (skaito J. Karazijaitė)

Pagrindiniai knygos veikėjai – Kolinas Hankokas, pasiryžęs pradėti naują gyvenimą, ir Marija Sančes, sėkminga advokatė, bėganti nuo tamsios praeities. Jie susitiks ir įsimylės, tačiau knyga „Pažvelk į mane“ siūlo daug daugiau intrigų ir netikėtų siužeto posūkių, nei daugelis kitų autoriaus romanų. Kolino praeitis ne pati gražiausia. Jis buvo linkęs į smurtą, turėjo problemų su teisėsauga. Sulaukęs dvidešimt aštuonerių jis pradėjo tašką. Įstojo mokytis koledže, ruošiasi tapti mokytoju, dirba barmenu, sąžiningai laikosi lygtinio paleidimo sąlygų ir vengia pavojingų situacijų. Marija – Meksikos imigrantų dukra. Ji sunkiai dirbo, kad atsidurtų ten, kur šiandien yra. Gavusi teisinį išsilavinimą jauna moteris bando įsilieti į Vilmingtono advokatų kontorą. Mariją ir Koliną suveda netikėtai sugedęs automobilis ir pamažu jaunuoliai susidraugauja bei pajunta artimą ryšį. Tačiau scenoje pasirodo pavojingas persekiotojas, kuris apkartina Marijos gyvenimą ir poros santykius.
Praeitis kelia pavojų, o Kolinas pasiruošęs rizikuoti savo nauju gyvenimu, kad išgelbėtų mylimąją.

https://elvislab.lt/leidiniai/15320

  1. S. Jaouad „Tarp dviejų pasaulių“ (skaito M. Baranauskaitė)

Viskas prasideda nuo niežulio, primenančio tūkstančius nematomų uodų įkandimų, vėliau prisideda sekinantis nuovargis. Likus kelioms savaitėms iki dvidešimt trečiojo gimtadienio, Suleika išgirsta diagnozę ir tai, kad tėra 35 procentų tikimybė išgyventi. Mergina ketverius metus praleidžia ligoninėje kovodama už savo gyvybę. Tačiau tai nėra jos kelio į išgijimą pabaiga. Ji praleido 1 500 dienų siekdama vieno tikslo – išgyventi. Ir dabar nežino, ką daryti toliau.

Kartu su savo geriausiu draugu Oskaru, mielu terjero mišrūnu, Suleika leidžiasi į šimto dienų trukmės kelionę, kurioje supras, kad takoskyra tarp sergančiųjų ir sveikųjų pasaulių labai trapi.

https://elvislab.lt/leidiniai/15314

  1. J.-P. Toussaint „Mylėtis“ (skaito K. J. Strička)

Bevardis romano pasakotojas ir mados dizainerė Mari atvyksta į Tokiją. Miegančiame dangoraižių mieste jie mylisi paskutinį kartą. Bet ar tikrai paskutinį? Reikia laiko, kad nustotum mylėti žmogų, kurio nebemyli.

https://elvislab.lt/leidiniai/15313

  1. N. Sparks „Paskutinis noras“ (skaito R. Rainienė)

Manhatanas, 2019-ųjų Kalėdos. Talentinga fotografė Megė Dos sunkiai serga. Ji nenori liūdinti šeimos, tad paskutines metų dienas praleidžia savo galerijoje, šnekučiuodamasi su jaunu padėjėju Marku Praisu. Jiedviem puošiant eglutę ir gurkšnojant kalėdinį gėrimą, Megė papasakoja savo meilės istoriją, gimusią per Kalėdas prieš daug metų.
Okrakokas, atokus miestelis Šiaurės Karolinos Išorinėse barjerinėse salose, 1996-ieji. Pas čia gyvenančią tetą toliau nuo smalsių akių tėvai išsiunčia šešiolikmetę Megę. Dievo pamirštas užkampis ir beveik nepažįstama giminaitė sutrikusiai paauglei atrodo kaip nuosprendis, tačiau teta Linda pasirodo daug įžvalgesnė, nei galėtum tikėtis iš buvusios vienuolės. Ji supažindina Megę su Braisu Triketu, kad šis padėtų jai mokytis. Jis moko Megę matematikos ir istorijos, o dar – pažvelgti į vėjo košiamą pajūrio miestelį kitomis akimis. Braisas moko Megę fotografuoti – ir tai tampa didžiausia jos aistra. Žinoma, po Braiso.
Ši liūdna ir sykiu labai šviesi istorija suteikia viltį, kad gyvenime visada yra vietos stebuklui.

https://elvislab.lt/leidiniai/15311

  1. A. Shepherd „Ne sava mirtimi“ (skaito R. Simanavičius)

Teismo medicinos patologui Richardui Shepherdui teko dirbti ir su serijinių žudikų, ir su masinių katastrofų aukomis, teko susidurti ir su „tobulomis" žmogžudystėmis, ir su šiurpiomis nelaimėmis. Vienas garsiausių Jungtinės Karalystės teismo medicinos patologų dalyvavo ir aiškinantis princesės Dianos mirties priežastis. Kiekvienas skrodimas – o Shepherdas jų yra atlikęs per 23 tūkstančius – tampa savotišku detektyvu. Dėl kokios priežasties mirė žmogus? Jo mirtis buvo natūrali ar smurtinė? Shepherdo liudijimai padėjo pasodinti už grotų žudikus, išteisinti nekaltuosius, išspręsti painias bylas ir paneigti, atrodo, neginčijamus įrodymus.

https://elvislab.lt/leidiniai/15285

  1. B. Garmus „Chemijos pamokos“ (skaito V. Česnavičienė)

Chemikė Elizabetė Zot nėra eilinė moteris. Iš tiesų, ji pirmoji pasakė, kad nėra tokio dalyko kaip paprasta eilinė moteris. Tačiau septintojo dešimtmečio pradžioje Elizabetės vyriška kolegų komanda Hastingso tyrimų institute lygybę supranta labai nemoksliškai. Išskyrus vieną – Kalviną Evansą. Vienišas, protingas, nominuotas Nobelio premijai mokslininkas įsimyli jos protą. Tikroji chemija. Bet gyvenimas, kaip ir mokslas, yra nenuspėjamas. Todėl po kelerių metų Elizabetė Zot tampa ne tik vieniša motina, bet, nors ir nenoromis, populiariausios televizijos laidos „Vakarienė šeštą“ žvaigžde. Neįprastas Elizabetės valgių ruošimo būdas (sumaišykite šaukštelį acto rūgšties su žiupsneliu natrio chlorido) sukelia revoliuciją. Bet ne visi patenkinti jos augančiu populiarumu. Pasirodo, Elizabetė Zot ne tik moko moteris ruošti valgius. Ji drąsina jas pakeisti esamą padėtį.

https://elvislab.lt/leidiniai/15261

  1. N. d’Estienne d'Orves „Eifelis“ (skaito J. Karazijaitė)

Įkvepianti ir jaudinanti istorija apie žymiojo prancūzų architekto Giustavo Eifelio viziją ir didžiausią jo gyvenimo projektą – bokštą, savo forma įamžinusį jo mylimosios Adrienos vardo pirmąją raidę. Nors abu sukūrę šeimas, giliai širdyje paslėpti Giustavo ir Adrienos jausmai vėl atgyja. Draudžiamas ryšys architektą įkvepia idėjai, visiems laikams pakeisiančiai Paryžiaus panoramą.

https://elvislab.lt/leidiniai/15234

  1. S. Foti „Vėtra Lietaus šalyje“ (skaito V. Mickevičiūtė)

„JAV lietuvaitė Silvia Foti parašė knygą apie savo senelį Joną Noreiką – tiksliau, apie savo santykį su seneliu, – kuri spėjo pas mus išgarsėti dar nepasirodžius lietuviškam leidimui. Dabar vertimas tampa prieinamas skaitytojui. Su knyga verta susipažinti kiekvienam, nes ji ne tik yra svarus indėlis į diskusiją apie Holokaustą Lietuvoje, bet ir liečia itin jautrius moralinius ir psichologinius klausimus.“ (Tomas Venclova)
„Prieš mus – įtraukus žurnalistinis tyrimas, asmeninė istorija, sudėliota kaip detektyvas, augant knygos įtampai virstantis kraupiu trileriu. Jono Noreikos-Generolo Vėtros anūkė žingsnis po žingsnio tyrinėja dramatišką senelio gyvenimą karo mėsmalėje.“ (Gintautas Mažeikis, VDU filosofijos profesorius)

https://elvislab.lt/leidiniai/15221

  1. F. McIntosh „Deimantų ieškotojai“ (skaito N. Lipeikaitė)

1871-aisiais per Afrikos pietuose prasidėjusią deimantų karštligę miršta šešiametės Klementinos Nait motina. Dukters globa atitenka skurstančiam tėvui Džeimsui Naitui. Tačiau mergaite daugiausia rūpinasi patikimas šeimos draugas Džozefas Vienabatis, kilęs iš zulų genties, ir tarp jų užsimezga laikui bei atstumui nepavaldus ryšys.
Vyrams iškasus stulbinantį deimantą, Džeimsas apsidžiaugia išgelbėjęs dukros ateitį, tačiau netrukus jam tenka sumokėti milžinišką lobio kainą. Trijulės likimą aptemdo slaptas giminaičių iš Anglijos susitarimas žūtbūt pargabenti Klementiną namo, į prabangų Grantų šeimos dvarą šalies šiaurėje. Be to, paslaptingai dingsta didysis deimantas...

https://elvislab.lt/leidiniai/15211

  1. D. Zelčiūtė „Augau teatre“ (skaito J. Karazijaitė)

„Tai – literatūrinė autobiografija, šypsninga pirmosios meilės istorija, autorės intelektualinio, dvasinio brendimo ištakos. Galima skaityti ir kaip tam tikros epochos metraštį, ir kaip romaną, ir netgi kaip atskiras išbaigtas, jaukias noveles. Gyvenimas regimas kaip teatras, teatras – kaip ribinės situacijos erdvė su savo karaliais, pranašais, pajacais ir varguoliais – tam tikro laikotarpio Kauno dramos teatro aktoriais, jų šeimomis. Pasaulis teatro artistų vaiko, gavusio „kitos realybės skiepą“, akimis. Rašyta su meile ir pagarba, į praeitį pažvelgta brandaus žmogaus žvilgsniu, o tai, kas paauglei atrodė pasaulio pabaiga, dabar dažnai kelia šypseną.“ Donaldas Kajokas

https://elvislab.lt/leidiniai/15210

  1. R. Kmita „Ugnies giesmės. Tūkstantis Sigito Gedos veidų“ (skaito V. Kubilius)

Rimantas Kmita siekia ne aprašyti, bet suprasti poetą. Suprasti, kodėl jo gyvenimas buvo toks – aštrus, konfliktiškas, maištingas, galbūt – suprasti, kokios buvo Sigito Gedos viduje kunkuliavusių gaivalų priežastys ir ištakos. Vienas raktinių žodžių čia yra pyktis. Jis lėmė nesitaikstymą su neteisybe, nuolatinį konflikto su aplinka (ir su savimi) ieškojimą, tačiau kartu ir skatino vidinę ugnį, be kurios nebūtų poezijos. Pyktis S. Gedos kūryboje analizuojamas ne tik kaip kultūrinė, psichologinė ar fizinė sąvoka, bet ir sociologiniu aspektu – kaip kūrybos sąlyga, veikimo kultūroje būdas. Konkretaus laiko politiniame ir visuomeniniame kontekste poetas išties įgauna ne vieną, o visą tūkstantį veidų.

https://elvislab.lt/leidiniai/15189

  1. A. Feeney „Jo ir jos“ (skaito R. Rainienė)

Paprašyta apžvelgti žmogžudystę Blakdaune – mieguistame provincijos miestelyje, kuriame užaugo, – Ana netrykšta noru ten vykti. Tačiau paaiškėjus, kad auka yra viena iš vaikystės draugių, ji nebegali iš Blakdauno išvažiuoti. Netrukus pasidaro akivaizdu, kad Ana ne tik rengia reportažus apie nusikaltimą, ji sukasi pačiame jo centre.
Vyriausiasis detektyvas inspektorius Džekas Harperis išsikėlė iš Londono ne be priežasties, nors nieku gyvu nesitikėjo, jog kada nors teks dirbti tokioje vietoje kaip Blakdaunas. Kai aptinkamas moters kūnas, Džekas nusprendžia niekam nesakyti, kad pažinojo auką, bet netrukus tampa įtariamuoju savo paties tiriamoje byloje.
Tai iš Anos, tai iš Džeko perspektyvos parašytas psichologinis trileris – užburianti tamsi mįslė, skatinanti skaitytoją spėlioti iki pat pabaigos.

https://elvislab.lt/leidiniai/15184

  1. P. Galkontaitė „Žydinčioj pievoj virš debesų“ (skaito A. Butvilas)

Regimantas Adomaitis, Nijolė Gelžinytė, Bronius Talačka, Judita Ušinskaitė,Antanas Šurna, Rūta Staliliūnaitė,Nijolė Lepeškaitė, Juozas Kisielius,Eglė Gabrėnaitė, Saulius Bareikis, Olegas Ditkovskis, Nijolė Oželytė, Larisa Kalpokaitė, Aidas Giniotis, Ilona Balsytė ir dar daugelis kitų žinomų Lietuvos aktorių. Kas sieja skirtingų kartų scenos meistrus? Visi jie yra vienos iškiliausių XX amžiaus lietuviško teatro meno dėstytojos profesorės Irenos Vaišytės mokiniai, kurių ji paruošė net 98. Nevienareikšmiška asmenybė, laviravusi tarp režimo ir lietuviško teatro pedagogikos kūrimo. Žurnalistė Palmira Galkontaitė dvejus metus rinko faktus – kalbino dar gyvus jos kolegas, jos mokinius, sėdėjo valstybės archyve – ir pagaliau išleido knygą, kurioje – ir daugeliui nežinomi profesorės gyvenimo faktai.

https://elvislab.lt/leidiniai/15182

  1. S. Montefiore „Tolimi krantai“ (skaito J. Karazijaitė)

Margo Hart atvyksta į Airiją ketindama parašyti knygą apie garsią Deverilų šeimą. Ji apsigyvena viešbutyje, kuris įrengtas kadaise Deverilams priklausiusioje pilyje. Rašytoja žino, kad praeities paslaptis geriausiai atskleistų pokalbiai su lordu Džei Pi Deverilu. Gyvenimo negandų prislėgtas lordas gyvena it atsiskyrėlis, tačiau Margo sugeba jį prakalbinti. Nauja draugystė pamažu įtraukia rašytoją į Deverilų šeimos gyvenimą. Būdama jautri ir pati turėdama ką slėpti, Margo gerai supranta, koks vienišas ir pažeidžiamas yra lordas Deverilas. Rašytoja nutaria ne tik parašyti knygą, bet ir padedama gražuolio lordo sūnaus Kolmo mėgina grąžinti Džei Pi laimę.

https://elvislab.lt/leidiniai/15181

  1. F. Herbert „Kopa. Mesijas“ (skaito R. Jokubauskaitė)

Praėjus 12-ai metų nuo „Kopos“ įvykių, antroje serijos dalyje tęsiasi Polo Atreido istorija. Visatos Imperatoriumi tapęs Polas yra įgijęs daugiau galios, negu vienas žmogus kada nors gebėjo sutelkti. Fanatiškieji fremenai stabmeldiškai garbina Imperatorių, politinės grupuotės, kurių įtaka nuslopo jam įžengus į sostą, bando pakenkti, o artimiausi patikėtiniai rezga sąmokslą. Tačiau labiausiai Polas nerimauja dėl mylimosios Čani ir dar negimusio dinastijos įpėdinio... Į tolimą ateitį nukeliančioje sagoje aprašomas tūkstantmečių laikotarpis. Autorius kalba apie žmonijos evoliuciją ir išlikimą, apie ekologiją, religijos, politikos ir galios susidūrimus, apie pavojus, kai žmonės vieną iš savųjų ima garbinti kaip aukštesnę būtybę.

https://elvislab.lt/leidiniai/15180

  1. E. Lloyd „Sekama“ (skaito I. Paluckė)

Sukrečiantis instagramo amžiaus romanas, pasakojamas trimis skirtingais balsais ir skvarbiu žvilgsniu vertinantis socialinių tinklų influencerių daromą įtaką. Tai istorija su įdomiais veiksmo posūkiais, sodriu siužetu, taip pat nepaprastai ryškus mūsų pasaulio, tiesiog pamišiusio dėl socialinių tinklų, skerspjūvis. Vaizduodamas tamsiąją influencerių gyvenimo pusę ir internete tykančius pavojus, romanas atskleidžia, kaip mes beviltiškai trokštame būti matomi, kiek laiko skiriame nepažįstamiems žmonėms, kad jie mus pamėgtų, ir ką dėl to paaukojame.

https://elvislab.lt/leidiniai/15173

  1. T. Chevalier „Nepaprastosios būtybės“ (skaito R. Rainienė)

Kerintis istorinis romanas apie dvi neeilines XIX a. moteris – fosilijų medžiotojas Merę Aning ir Elizabetą Filpot, kurių atradimai amžiams pakeitė mokslo pasaulį. Diena iš dienos, nesvarbu, saulė ar žvarbus vėjas, mažo Anglijos miestelio paplūdimyje Merė ieško fosilijų. Amonitai ir belemnitai atneša nepasiturinčiai jos šeimai vieną kitą šilingą ir taip leidžia pratempti dar vieną dieną. Mažai kam suprantamas nešvarus ir pavojingas pomėgis merginą išstūmė į bendruomenės užribį. Kai Merė su broliu atranda kelių metrų ilgio skeletą, visi jį vadina krokodilu. Ilgainiui šis atradimas sudrebina religinės bendruomenės ir mokslo pasaulio įsitikinimus. Tik Merės vardas beveik niekada neminimas.
Jaunai merginai kompaniją palaiko tik Elizabeta Filpot – vidurinės klasės senmergė, taip pat jaučianti aistrą senojo pasaulio relikvijoms. Tačiau jųdviejų draugystei lemta patirti išbandymų: kovą su skurdu, konkurenciją, nelygybę ir pavojų, su kuriuo jiedvi susiduria ieškodamos fosilijų. Tik niekas nepaveikia Merės taip, kaip meilė pulkininkui Berčui. Ar dviejų moterų, kurias skiria amžius ir socialinė padėtis, draugystė atlaikys audras ir negandas, pyktį ir pavydą?

https://elvislab.lt/leidiniai/15172

  1. S. Turunen „Neracionalūs dalykai“ (skaito R. Rainienė)

Ryškia savita maniera autorė piešia milenialsų kartai priklausančios moters paveikslą – jos bandymą išbalansuoti tarp visuomenės lūkesčių, įsipareigojimų ir laisvės. Jauna suomė atvyksta į Barseloną studijuoti dramaturgijos ir įsimyli čia sutiktą kataloną. Tačiau jų meilės išraiška tiek sau, tiek kitiems skiriasi kardinaliai. Taip prasideda intensyvus romanas, plėšantis moterį tarp dviejų šalių ir dviejų kultūrų.
„Iš pirmo žvilgsnio paprastutė istorija apie kultūrų skirtumus ir kasdienio gyvenimo kuriozus išauga į subtilų, vos apčiuopiamo humoro persmelktą pasakojimą apie ištisos kartos nerimą ir patiriamą spaudimą, įdiegtus ir paveldėtus kompleksus, kiek neįprastus dviejų žmonių santykius, kurie kažkodėl labiausiai trukdo aplinkiniams, taip pat itin sunkius ir graudžius, tačiau įveikiamus gyvenimo etapus. Knyga apie tai, kaip visą laiką stengiamės būti išmintingi, racionalūs suaugusieji, tačiau neracionalių dalykų mūsų gyvenime tik daugėja.“ Vertėja Urtė Liepuoniūtė

https://elvislab.lt/leidiniai/15171

  1. S. Wrobel „Mieloji Rouzė Gold“ (skaito J. Karazijaitė)

Pirmuosius aštuoniolika gyvenimo metų Rouzė Gold Vots tikėjo, kad rimtai serga. Kentė skausmą, ją nuolat pykino, kartais be vežimėlio nė negalėjo judėti. Mama nebeleido jos į mokyklą, tampė po ligonines, ten buvo atlikti visi įmanomi tyrimai. Tačiau nė vienas gydytojas nesuprato, kas kamuoja Rouzę Gold. Atrodė, kad Petė – šventoji, visiškai atsidavusi ligotai dukrai ir dėl jos atsisakiusi savo gyvenimo.Tačiau paaiškėjo, jog Petė Vots – labai įgudusi melagė.

https://elvislab.lt/leidiniai/15167

  1. M. Kumpfmüller „Gyvenimo puikybė“ (skaito R. Rainienė)

Romane autorius apšviečia garsųjį austrų rašytoją Francą Kafką ryškia, kone džiugia šviesa, rūpestingai ir diskretiškai vaizduoja žmogų, kuris paskutiniaisiais gyvenimo metais atranda didelę meilę ir, kol dar ne vėlu, ima gyvenimą į savo rankas.
1923 m. vasarą Baltijos pajūrio kurorte jau sunkiai sergantis tuberkulioze jis susipažįsta su dvidešimt penkerių metų virėja Dora Diamant. Per kelias savaites apsisprendžia apsigyventi su šia moterimi. Jiedu įsikuria Berlyne, siaučiant Veimaro Respublikos hiperinfliacijai. Nepaisant sudėtingų aplinkybių ir tėvų nepritarimo, rašytojas ir Dora liks neišskiriami iki jo mirties 1924-ųjų birželį.
Šią tikrą istoriją M. Kumpfmülleris paverčia subtiliu, santūriu ir autentiškais Kafkos gyvenimo faktais grįstu meilės romanu. Jis puikiai išmano rašytojo dienoraščius, laiškus ir paskutinius tekstus, subtiliai įpina juos į pasakojimą. Tačiau lygiai taip pat autorius atsidavęs ir Doros perspektyvai – jaunos moters, įsimylėjusios savo paslaptingą mirštantį vyrą. Pavyksta sukurti jaudinančią parabolę apie gyvenimą ir meilę, rašymą ir mirtį.

https://elvislab.lt/leidiniai/15166

  1. L. Gounelle „Intuicija“ (skaito V. Česnavičienė)

Jaunas niujorkietis Timotis Fišeris yra vidutinio pasisekimo sulaukiančių detektyvų rašytojas, laikantis save neįdomiu žmogumi, gyvenančiu banalų gyvenimą. Todėl dviejų FTB agentų pasirodymas prie namų slenksčio jam tarsi griaustinis iš giedro dangaus. Pasirodo, FTB vykdo slaptą projektą, kuriame dalyvauja stiprią intuiciją turintys žmonės. Vienas iš jų gali būti Timotis.
Projekto vadovė Ana atskleidžia ilgai stebėjusi viešus jo interviu ir įžvelgusi neeilinę nuojautą. Jei rašytojas sutiktų tapti slaptos programos dalimi, jo gebėjimai galėtų padėti sulaikyti paslaptingą padegėją. Įsitraukęs į mirtiną žaidimą su ieškomiausiu šalies nusikaltėliu Timotis pradeda lenktynes su laiku, pasinaudodamas iki tol nepažinta vidine jėga, ir atranda, kad pasaulyje apstu dalykų, apie kuriuos jis nė nenutuokė.

https://elvislab.lt/leidiniai/15165

  1. K. Swan „Slaptas kelias“ (skaito R. Jokubauskaitė)

Nerūpestingas gyvenimas ir prabanga, nors ir ranka pasiekiami, niekada nežavėjo Taros Tremen. Gimusi turtingoje šeimoje mergina tenori vieno: tapti gydytoja, pati susikurti gyvenimą ir leisti jį prasmingai. Tara apdairi – ji nutyli savo kilmę norėdama išvengti netikrų draugysčių ir naudojimosi jos šeimos padėtimi. Tačiau net ir ji, tokia atidi, nesugeba apsisaugoti nuo gyvenimą sugriovusios išdavystės... Sužinojusi apie sunkiai sergantį vaiką, Tara ryžtasi nepaprastai kelionei į džiunglių gilumą pargabenti vienintelio padėti galinčio vaisto, o palydovu pavojingoje kelionėje tampa žmogus, kurio ji nė už ką nenorėjo matyti.

https://elvislab.lt/leidiniai/15278

  1. J. Melnikas. „Te visad būsiu aš“ (skaito V. Kubilius)

Romano herojus gyvena jau daugiau kaip tūkstantį metų. Sukurta „Amžinoji valstybė“. Mokslas, ypač medicina, pasiekė tokį lygį, kad pavyko suteikti nemirtingumą. Visiems gyviesiems vadovauja dirbtinis intelektas, lenkiantis žmogiškąjį milijardus kartų. Bet ar viskas taip paprasta tame rojuje? Vieną dieną herojus susipažįsta su mergina, kuri nenori amžinai gyventi. Jai nėra nė trisdešimties. Ir viskas ima griūti... Šioje aštraus siužeto distopijoje garsus „egzistencinės prozos“ atstovas susimąsto apie mirtį ir nemirtingumą, apie laisvę ir visiško žmogaus pavergimo grėsmę, atsirandančią dėl naujų technologijų.

https://elvislab.lt/leidiniai/15264

  1. L. Rutledge „Į vakarus su žirafomis“ (skaito G. Pupkevičienė)

1938 metai. Didžioji depresija niekaip nesibaigia. Hitleris grasina Europai, o nuo rūpesčių pavargę amerikiečiai trokšta stebuklo. Juo tampa dvi žirafos, išgyvenusios uraganą Atlanto vandenyne ir išlaipintos Niujorko uoste. Žirafų dar laukia dvylikos dienų kelionė specialiai pritaikytu sunkvežimiu į San Diego zoologijos sodą. Tą sunkvežimį vairuoja jaunas Dulkėtųjų lygumų chuliganėlis Vudrou. Kol žirafos pro aukštai iškirstus langus dairosi į Jungtines Amerikos Valstijas, jų vairuotojas patiria didžiausią savo gyvenimo nuotykį.

https://elvislab.lt/leidiniai/15263

  1. L. D. Estleman „Erelis ir Angis“ (skaito A. Butvilas)

Rezgamas naujas sąmokslas. Napoleoną persekioja slaptas ir įgudęs žudikas Angis.
Visi žino, kaip iš tikrųjų susiklostė Napoleono likimas. Jis įvėlė Prancūziją į daug naujų karinių avantiūrų, kurios galiausiai baigėsi jo pralaimėjimu ir daugelį dešimtmečių trukusia taika. Tačiau tuo metu jo ateitis kabėjo ant plauko.
Vienas žmogus kuria istoriją, kitas gali ją sugriauti. Ar pavyks žudikui įgyvendinti savo planą?

https://elvislab.lt/leidiniai/15262

  1. G. Petkevičius „Karo žmonės“ (skaito R. Pranckūnas)

Vyrai, moterys ir vaikai. Mokslininkai, kuriantys bakteriologinius ginklus, ir gydytojai, imituojantys pandemijas, siekdami išgelbėti žmones. Prezidentai, gangsteriai, meno klastotojai, sportininkai olimpiečiai, rašytojai, tardytojai ir slaptieji agentai.
Visus juos sujungė karas. Jų neįtikėtini likimai ir kitu kampu papasakotos istorijos priblokš skaitytoją karo beprotybės ir beprasmybės grimasomis.

https://elvislab.lt/leidiniai/15235

Vaikams

  1. A. Morin „13 dalykų, kuriuos daro stiprūs vaikai“ (skaito Ilma Paluckė)

Būti vaiku, ypač žengiančiu į paauglystę, gali būti labai sunku. Bandai susitvarkyti su viskuo – namų darbais, būreliais, mokykla, draugysčių dramomis ir šeima – stengdamasis sukurti įspūdį, kad puikiai žinai, ką darai. Bet juk kartais viduje jautiesi kiek kitaip, ar ne?
Amy Morin, remdamasi ilgamete darbo su vaikais patirtimi, pateikia daugybę vaikams pažįstamų situacijų ir parodo, kaip ugdyti sveikus įpročius, psichologinę stiprybę ir ką daryti, kad vaikai taptų geriausiomis savo pačių versijomis.

https://elvislab.lt/leidiniai/15312

  1. M. Bond „Pedingtonas užsienyje“ (skaito V. Kubilius)

Ketvirtoji vaikų literatūros klasika tapusios serijos apie nenuoramą meškiuką Pedingtoną dalis.

https://elvislab.lt/leidiniai/15277

PDF (tekstas)

  1. Sudarė A. Gendvilienė, K. Gečaitė. Kalendorius 2023. Negalios judėjimui, įvairovei ir lygybei svarbios datos. Neregių bendruomenei svarbios sukaktys

https://elvislab.lt/leidiniai/15174

BRF (tekstas Brailio raštu)

  1. J.-P. Toussaint „Pabėgti“

Tikra meilė neišblėsta. Mados dizainerė Mari ir bevardis romano pasakotojas nepajėgia išsiskirti. Mari paprašytas, jis keliauja į Šanchajų, kur turėtų perduoti pinigus – didelę sumą už neaiškius sandorius. Čia susipažįsta su žavia kine Li Či, kuri pasiūlo kartu praleisti kelias dienas Pekine. Jie sėda į naktinį traukinį, tačiau jų erotinį nuotykį sutrikdo mobiliojo telefono skambutis.

https://elvislab.lt/leidiniai/15281

  1. D. Štuikienė „Kaip tu?“

Šie pasakojimai – lyg dokumentiniai filmai popieriuje: atviri, nepagražinti, kertantys tiesiai į saulės rezginį. Tai istorijos moterų, kariaujančių kasdienybės karus.
Palaidoti vaiką, ištekėti už neįgalaus vyro, užstrigti aplinkoje, kur dugnas čia pat, keliskart atsidurti ant mirties slenksčio ir įveikti ligas... 10 stiprių moterų sugebėjo išbristi iš kančios, liūdesio, nusivylimo. Vėl spinduliuoti džiaugsmą, su begaliniu troškimu vėl laikytis gyvenimo – iš pradžių kaip plono siūlo, paskui kaip tvirto lyno. 10 drąsių moterų, neslepiančių nei pavardės, nei veido, atvirai pasakoja apie savo kelią iš tamsos į šviesą. Ir jų istorijos gali būti geriausi vaistai dar besikapanojantiems prieblandoje, išgyvenantiems netektis ir sunkumus. Juk kas gali įkvėpti labiau nei istorija žmogaus, kuriam buvo šimtą kartų blogiau – ir kuris netapo aplinkybių auka.

https://elvislab.lt/leidiniai/15220

ŽURNALAI

  1. Psichologija Tau, 2023, Nr. 1 (skaito R. Jokubauskaitė)
    https://elvislab.lt/leidiniai/15317

  1. Mūsų žodis, 2023, Nr. 1 (skaito A. Butvilas)
    https://elvislab.lt/leidiniai/15315

  1. #ĮveikSave, 2022, Nr. 8 (skaito R. Simanavičius)
    https://elvislab.lt/leidiniai/15297

  1. Savaitė, 2023, Nr. 1, 2, 3, 4 MP3 (balso sintezė) ir PDF

  1. Prie kavos. Sveikata, 2023, Nr. 1-2. (skaito R. Rainienė
    https://elvislab.lt/leidiniai/15265

  1. Metai, 2023, Nr. 1 (skaito V. Kubilius)
    https://elvislab.lt/leidiniai/15253

  1. Metai, 2022, Nr. 12 (skaito V. Kubilius)
    https://elvislab.lt/leidiniai/15252

  1. Ar žinai, kad?, 2022, Nr. 6 (skaito R. Simanavičius)
    https://elvislab.lt/leidiniai/15237

  1. National geographic Lietuva, 2022, Nr. 12 (skaito R. Rainienė)
    https://elvislab.lt/leidiniai/15170

  1. IQ, 2022, Nr. 12 (skaito R. Rainienė)
    https://elvislab.lt/leidiniai/15169

  1. Ar žinai, kad?, 2022, Nr. 5 (skaito R. Simanavičius)
    https://elvislab.lt/leidiniai/15168

Vartotojų komentarai (0)

Norėdami parašyti komentarą, turite prisijungti.