2022 gruodžio 7 d.

Lapkričio mėnesį išleidome

Dalinamės lapkričio mėnesį specialiaisiais formatais išleistomis knygomis, žurnalais bei literatūra vaikams. Ties kiekviena knyga yra nuoroda į ELVIS, kad surasti būtų dar paprasčiau!

MP3 formatu

  1. Jeff VanderMeer. Santaka. Kn. 2

Trilogijos „Pietinis pakraštys“ antroji knyga.
Pirmoje trilogijos dalyje skaitytojai kartu su dvyliktąja ekspedicija, kurią sudarė keturios mokslininkės, išsirengė tyrinėti Srities X. Tai negyvenamas plotas, apsuptas nematomo barjero, o kas jame dedasi – neaišku. Visi ten keliavę mokslininkai negali paaiškinti savo patirties bei atradimų. Ekspedicijos nariai arba nusižudydavo, arba išžudydavo vienas kitą, arba visi susirgdavo vėžiu, arba grįždavo tik žmogaus kiautas be atsiminimų ir emocijų. Kiekvienas žygis baigdavosi vis kitaip. Į paskutinę misiją pasiųstos moterys taip pat patiria siaubingus išgyvenimus, o klausimų vis dar daugiau nei atsakymų.
Antroje trilogijos dalyje „Santaka“ skaitytojai ir vėl sugrįš į paslaptingąją Sritį X, kuri egzistuoja jau trisdešimt metų. „Pietinis pakraštys“ – ypač slapta vyriausybės agentūra, kurios vienintelė užduotis – tyrinėti nepaaiškinamus reiškinius pamažu didėjančioje mįslingoje žemėje. Per trisdešimt metų taip ir nepavyko paaiškinti nei Srities X kilmės, nei to, kas ten vyksta. Po dvyliktos ekspedicijos sukeltų neramumų, agentūrai vadovauti atvyksta naujas vadovas slapyvardžiu Kontrolė. Tai, ką jis išsiaiškina apklausdamas buvusius darbuotojus ir išlikusius ekspedicijų narius, sukelia siaubą. Sritis X yra dar baugesnė nei manyta anksčiau.
Tai mokslinės fantastikos kūrinys, kuriame daug aliuzijų į šiuolaikinio pasaulio problemas, žmogaus ryšį su gamta, globalinio atšilimo temas. Taip pat „Santaka“ yra siaubo romanas – lėtai vystomas siužetas klampus, nuolat didėja įtampa ir vyrauja itin baugi atmosfera.

https://elvislab.lt/leidiniai/15083

  1. Jeff VanderMeer. Susitaikymas. Kn. 3

Trilogijos „Pietinis pakraštys“ trečioji knyga.
„Pietinis pakraštys“ prarastas. Žmonėms nelieka nieko kito kaip tik susivienyti ir žengti gilyn į Sritį X. Jie pasiryžę pasiekti nutolusią salą, kur slypi atsakymai. Kuo veržliau būrys skverbiasi į nežinomybę, tuo išorinis pasaulis tampa grėsmingesnis. Srities X paslaptys gali būti atskleistos, tačiau tiesa turi savo kainą. Žmonės priversti rinktis – priešintis likimui arba susitaikyti su juo.
Romane aiškėja Srities X atsiradimo aplinkybės, ankstesnių ekspedicijų dalyvių likimas ir tolesni įvykiai išsiplėtus nematomai ribai. Atsiveriančios paslaptys neišsklaido šiurpo ir intrigos, prikausčiusios dėmesį pirmose trilogijos dalyse.

https://elvislab.lt/leidiniai/15104

  1. Paula Hawkins. Lėta ugnis

Kai Londono kanale, baržoje, randamas žiauriai nužudyto Danielio Saderlando lavonas, kaltės šešėlis krenta išsyk ant trijų moterų. Laura – mergina, kartu su Danieliu praleidusi paskutinę jo gyvenimo naktį. Karla – sielvartaujanti vaikino teta, vos prieš kelias savaites netekusi dar vieno artimojo. Mirjama – landi Danielio kaimynė, radusi kūną, bet nusprendusi policijai neatskleisti visko, ką žino.
Šių trijų moterų širdyse dėl skirtingų priežasčių jau ilgai rusena neapykanta. Visos dega troškimu atkeršyti už gyvenimo skriaudas. Ką kiekviena pasiryš padaryti, kad pagaliau rastų ramybę?

https://elvislab.lt/leidiniai/15101

  1. Mercè Rodoreda. Mirtis ir pavasaris

Neįvardintoje vietoje, nenusakomu laiku, apsuptas, rodos, nuolat mutuojančios gamtos ir grėsmingų kalnų, stovi nuo pasaulio atskirtas miestelis, kurio gyventojai laikosi keistų papročių ir žiaurių tradicijų. Žmonės laidojami medžių kamienuose, prieš tai užkimšus jiems gerkles cementu – tam, kad siela nepabėgtų; miestelio vyrams tenka dažnai pražūtinga užduotis – plaukti požemine upe, tikrinant, ar vanduo neišplovė akmenų, ant kurių stovi miestelis; nėščiosios vaikšto užrištomis akimis, kad būsimi vaikai netaptų panašūs į pirmą jų sutiktą vyrą. Istorija pasakojama keturiolikmečio berniuko, kuris į viską žvelgdamas su vaikišku naivumu, bet jau paženklintas tam tikro vidinio skausmo, mokosi gyventi slegiančiai konformistinėje aplinkoje. Tol, kol į makabriškus papročius įsiskverbęs pleištas nesukelia dar destruktyvesnių pokyčių...
„Mirtis ir pavasaris“ – tamsi ir sapniška brandos istorija, papasakota į mintis įsirėžiančiais vaizdiniais ir įspūdingai poetiška proza. Dažnai interpretuojamas kaip gyvenimo diktatūroje alegorija, „Mirtis ir pavasaris“ užburia, akina ir kelia šiurpą, tyrinėdamas galią, geismą, mirtį, tykančią nuo gimimo, užkoduotą pavasariniame žydėjime, ir viltį, įsižiebiančią nuo menkiausio nepriklausomybės gesto.

https://elvislab.lt/leidiniai/15100

  1. Wioletta Grzegorzewska. Neprinokę vaisiai. Nuomojamas kambarys

Hektarų kaimas Lenkijos provincijoje, 1970-ieji. Čia kartu su savo šeima gyvena Violka. Toji šeima – popieriaus fabrike dirbantis ir savo malonumui paukščių iškamšas meistraujantis tėvas, prietaringa ir rūpestinga motina, litanijas po nosimi murmanti močiutė ir praėjusių karų specialistas, krosnininkas bei dainininkas senelis. Komunizmo dantys jau atšipę, bet mokykloje Violka dar piešia tema „Maskva tavo akimis“, o po pietų eina į bažnyčią. Ji atkakliai renka degtukų etiketes ir metalo laužą, nes trokšta laimėti mokyklos konkurse. Ateina diena, kai Violka išvyksta studijuoti į Čenstakavą. Čia ji susiduria su naujais iššūkiais. Nuomojami kambariai prisipildo melancholijos...
Šią knygą sudaro du romanai. Tai trumpi pasakojimai apie Violkos vaikystės, paauglystės ir jaunystės dienas. Pasaulis, kurio netobulumą švelniai perlieja metafizinė šviesa.

https://elvislab.lt/leidiniai/15097

  1. Pierre Lemaitre. Mūsų skausmų veidrodis

„Mūsų skausmų veidrodis“ yra romanų „Iki pasimatymo ten aukštai“ ir „Gaisro spalvos“ tęsinys. Visą trilogiją galima skaityti ir kaip atskirus romanus.
1940-ųjų Paryžius. Trisdešimtmetė Luiza dirba pradinių klasių mokytoja, o savaitgaliais papildomai uždarbiauja restorane. Hitlerio pajėgoms įsiveržus į Prancūziją, sostinės gatvėse įsiviešpatauja chaosas. Su visais miestą palikti skubančiais paryžiečiais į kelią patraukia ir Luiza. Per šią kelionę mergina permąstys savo ir visos šalies gyvenimą, pažins niekšus, melagius, bailius ir didvyrius, supras, kad žmogus gali būti absoliučiai visoks, o jo moralinės vertybės neretai priklauso nuo aplinkybių.
Šeimų ir giminių paslaptys, įsimenantys veikėjai, kvapą gniaužiančios istorijos, nuotykiai, nelaimės, farsas, tragedija ir aistringa meilė – viskas kaitaliojasi ir susipina tarsi svaiginančiame kaleidoskope, kurį valdo meistriška didžiulio talento autoriaus ranka.

https://elvislab.lt/leidiniai/15096

  1. Ivan Sciapeconi. 40 paltų ir viena saga

1942-ųjų vasarą Italijos Nonantolos miestelio traukinių stotyje išlipa keturiasdešimt žydų paauglių ir vaikų. Padedami gerų žmonių, jie per visą Europą bėga iš nacistinės Vokietijos ir kitų šalių ir stengiasi pasiekti Izraelio Žemę.
Jų vedlys Joskas vaikams padeda įsikurti už miestelio plytinčioje apleistoje viloje „Emma“. Tarp jų yra vienuolikmetis Natanas. Jam tebediegia širdį prisiminus apie nacių iš namų ištemptą tėvą, atsisveikinimą su motina. Tarp jų – ir tylioji Sonja, kuri prarado viską. Bet viloje „Emma“ nėra geltonų žvaigždžių, nėra nei getų, nei naktinių reidų. Tai – visiškai naujas pasaulis, kur žemdirbiai atneša maisto, o miestelio meras suorganizuoja pianiną vaikų ūpui pakelti. Ir jie šioje užuovėjoje pasijunta beveik laimingi. Tačiau 1943-iųjų rudenį į Nonantolą įžengia nacių pajėgos ir vila „Emma“ pabėgėliams tampa nebesaugi. Tik šįkart, surėmę pečius, jų pusėn stoja visi miestelio gyventojai ir sukurpia išmoningą planą, kaip juos išgabenti iš Italijos...
Romanas − tikrais faktais paremta šviesi istorija, optimizmo properša Holokausto siaube.

https://elvislab.lt/leidiniai/15094

  1. Anria Reicher. Haidno pentagrama

Talentinga violončelininkė Estrela Peres po gastrolių per Meksiką grįžta į Vieną. Lėktuve nepažįstamas vyriškis įduoda jai voką su senu gaidų lapu ir paprašo niekam apie jį neprasitarti. Estrelai dar nespėjus suvokti, kokios tai natos, lapas dingsta. Kitą dieną ji sužino, kad voką jai patikėjęs vyriškis – garsus rašytojas Manuelis Maria Gomesas – nužudytas. Netrukus pavojus kyla ir Estrelai: kažkas įsilaužia į jos butą, seka, grasina. Akivaizdu, kad bėdų priežastis – paslaptingas gaidų lapas. Kuo užrašyta melodija tokia ypatinga, kad dėl jos kažkas pasiruošęs žudyti?

https://elvislab.lt/leidiniai/15082

  1. Aharon Appelfeld. Katerina

Sulaukusi aštuoniasdešimties, Katerina atsigręžia į ilgą, iššūkių kupiną gyvenimą, paženklintą pogromų prieš žydus ir Antrojo pasaulinio karo nuotrupų. Užauginta tamsuoliškoje aplinkoje paprastų valstiečių šeimoje, mergina pabėga nuo smurtaujančių gimdytojų ir bando sudurti galą su galu. Vieną po kito Katerina praranda visus mylimus žmones. Susilaukusi nuo žydo sūnaus, Katerina bando jį auginti pagal šios tautos papročius. Kai vaikelio gyvybė brutaliai atimama, moteris griebiasi keršto ir yra nuteisiama ilgam kalėti. Gyvenimo pabaigoje Katerina grįžta į vaikystės viensėdį, kad papasakotų savo istoriją ir paliudytų žydus ištikusią tragediją. Šiuose namuose, supama viso gyvenimo prisiminimų, ji pagaliau randa nusiraminimą ir trapią viltį.

https://elvislab.lt/leidiniai/15077

  1. Curzio Malaparte. Kaput

Curzio Malaparte („atsidūręs blogojoje pusėje“ – it. mala parte, tikr. Kurt Erich Suckert, 1898–1957) – italų rašytojas, poetas, karys, karo korespondentas. 1941 metais Malaparte buvo pasiųstas į Rytų frontą kaip Italijos karo korespondentas. Jis keliavo per nacių okupuotą Rytų Europą ir rašė apie tai, ką matė iš arti ir už uždarų durų. Šioje beprotiškoje kelionėje per karo nusiaubtas teritorijas gimė ir romanas „Kaput“. Vokiškas žodis kaputt – „sulaužytas“, „sugadintas“ – tiksliausiai nusako Europą, kokią matė Malaparte. Vis dėlto karas romane nėra pagrindinis veikėjas ir net ne fonas – labiau gausybės žmonių, įtakingų ir eilinių, lemtis; jų istorijas Malaparte suveria į vieningą pasakojimą, liudijantį apie apgailėtiną valstybių vadovų bejėgiškumą ir nacių lyderių aroganciją, sumaitotus kūnus ir gyvenimus, šiukšlių krūva virtusius miestus. Kaput – didingas ir groteskiškas kūrinys apie tikrovę ir karo sąlygomis pačiomis įvairiausiomis formomis išsiskleidžiančią žmogaus prigimtį.
„Perskaičius porą „Kaput“ skyrių, nuo knygos darosi sunku atsitraukti. Ji paremta tuo pačiu formaliu principu kaip „Dekameronas“ ar „Tūkstantis ir viena naktis“, tačiau linksmų ar fantastiškų pasakojimų vėrinį čia pavaduoja šokiruojančių, makabriškų, groteskinių istorijų vėrinys, smurto ir mirties vizijos, kurių neužmirš turbūt nė vienas skaitytojas.“ (knygos vertėjas Tomas Venclova)

https://elvislab.lt/leidiniai/15076

  1. Nijolė Oželytė. Atatrankos

Nijolė Oželytė – aktorė, sukūrusi daugiau nei trisdešimt vaidmenų televizijos ir kino filmuose, Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarė, politikos ir visuomenės veikėja. Šiandien ji aistringai, aštriai, jautriai žvelgia į save ir pasaulį, primindama pamatines tiesas, ir ragina kovoti už gyvenimą, kuriame nėra veidmainystės.
„Mano didžiausias vaikystės noras buvo užaugti, kad galėčiau nieko nebijoti, kaip suaugę žmonės, kurie mane supo. Buvau tikra, kad jie žino VISKĄ apie gyvenimą, mirtį ir prasmes, nes gyventi viso to nežinant ir jaustis taip užtikrintai yra neįmanoma. Ir baisiausia nuostaba ištiko paaugus ir supratus, kad daugybė mane supančių suaugusių žmonių gyvena savo kasdienį gyvenimą nė neatsimindami, kad jie yra gyvi. Laikinai gyvi. Kad jie taria daugybę žodžių, bet nesusikalba, nes to paties žodžio turinys kiekvienam žmogui yra skirtingas – nelygu patirtis ir suvokimo horizontų platumos. O daugybė žodžių dažnai liejasi beprasmiškai, nes tik kalbėdamas žmogus jaučia, kad jis išvis yra. Tačiau jeigu norime, kad žodžiai taptų mus jungiančiu susikalbėjimo tiltu, o ne sprogmeniu po juo, kalbant svarbu ne „išsisakyti“, o „pasakyti“.“ (Nijolė Oželytė)
„Atatrankos“ – pirmoji Nijolės Oželytės prozos knyga. Į ją sudėti geriausi autorės tekstai nuo 2011 metų. Čia ir praeities įvykiai, ir apmąstymai, tokie taiklūs ir aktualūs šiuolaikinių įvykių kontekste, lyg būtų parašyti šiandien.

https://elvislab.lt/leidiniai/15075

  1. Richard Powers. Sutrikę

Romanas „Sutrikę“ 2021 metais buvo pripažintas viena laukiamiausių JAV literatūros pasaulio naujienų ir nominuotas Pulitzerio bei Nacionalinei premijoms.
Talentingas astrobiologas Teo Birnas dienas leidžia ieškodamas gyvybės ženklų Visatoje, o vakarais kuria istorijas savo sūnui Robinui apie tolimiausiose galaktikose esančias neįtikėtinas planetas ir jų gyventojus. 9-erių Robinas yra nepaprastai jautrus ir protingas berniukas, jis nuoširdžiai domisi aplinkiniu pasauliu ir gali valandų valandas piešti gyvūnus, kuriems gresia išnykimas. Tačiau po mamos mirties jį kamuoja pykčio priepuoliai, jis vis sunkiau kontroliuoja savo emocijas, o vieną dieną mokykloje sumuša klasės draugą.
Ką turi padaryti vienišas tėvas, kad išgelbėtų savo mylimą sūnų nuo primygtinai brukamo gydymo emocijas slopinančiais psichotropiniais vaistais? Kaip apsaugoti savitą požiūrį į pasaulį turintį vaiką nuo aplinkinių žmonių abejingumo ir agresijos?
Netikėtą išeitį pasiūlo vienas Teo pažįstamas, užsiminęs apie eksperimentinį neurologinį tyrimą, paremtą įrašytais Robino mamos smegenų impulsais. Regis tai geriausia išeitis, tačiau jos kaina gali būti gerokai didesnė nei Teo drįso įsivaizduoti.
Pulitzerio premijos laureatas Richardas Powersas savo naujausioje knygoje „Sutrikę“ kuria jaudinančią gyvosios gamtos, fantastinių Visatos tolių ir begalinės tėvo ir sūnaus meilės istoriją. Esminis jo klausimas: ar galime savo vaikams pasakyti tiesą apie nuostabią, bet mirtiname pavojuje atsidūrusią mūsų planetą, jei net patys sau nenorime jos pripažinti?

https://elvislab.lt/leidiniai/15074

  1. Shokoofeh Azar. Nušvitimas žaliojoje slyvoje

Kerinčios vaizduotės kūrinyje, tapusiame sensacija visame pasaulyje, atsiskleidžia gilios persiškos kultūros šaknys.
„Man nerūpi, kaip žmonės dalija savo gyvenimą – iki Nourūzo ir po jo ar iki revoliucijos ir po jos, bet aš žinau, kaip suskilo mano šeimos gyvenimas: iki arabų įsiveržimo ir po jo.“ Tą įvykį mama visada vadina arabų įsiveržimu. Ne gaisru ar padegimu... Šitaip ji ir sau, ir kitiems pabrėžia, kad atėję jie padeginėjo, plėšė ir žudė. Lygiai kaip prieš keturiolika šimtmečių.“
1979-ųjų islamo revoliucijos šėlsmo sukūry įsiveržę revoliucionieriai padega romano veikėjų namus. Per gaisrą žūsta trylikametė dukra. Sūnus Sohrabas atsiduria kalėjime kaip vengiantis karo prievolės, kur galiausiai jam įvykdoma mirties bausmė. Įvykiai veja įvykius ir, atrodytų, kuo tolyn, tuo tamsyn.
Žiaurios kasdienybės genama šeima pasitraukia į atokų Razano kaimą. Išvykdami tikėjosi išsaugoti ne tik žodžio bei minties laisvę, bet ir likusiųjų gyvybes. Vis dėlto neilgai trukus jie supranta atsidūrę porevoliucinio chaoso, vilnijančio per visą šalį, sūkuryje. Tai beprotybė, paliesianti visus – ir gyvuosius, ir mirusiuosius.

https://elvislab.lt/leidiniai/15072

  1. Djalāl-ad-Dīn Muhammad Rūmī. Meilės ir išminties knyga

Sėdėdamas savo gyvenimo narvely,
stebėk dvasios paukštį, kol jis neišskrido.

Viduramžių poetas, sufijų mistikas Rumi (1207–1273) yra vienas populiariausių poetų Vakarų pasaulyje. Į šią knygą sudėti Rumi veikalų vertimai leis prisiliesti prie šio poeto išminties ir meilės, pajusti Rytų kultūros ir poezijos grožį. Knyga Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos įtraukta į vertingiausių 2017 metų verstinių knygų sąrašą.

https://elvislab.lt/leidiniai/15071

  1. Benjamín Labatut. Kai liaujamės suprasti pasaulį

„Kai liaujamės suprasti pasaulį“ – greito tempo, horizontus plečiantis literatūrinis kūrinys, kurio šerdis – tykūs ar kaip tik pribloškiantys mokslo istorijos momentai, pažymėti ieškojimų, bandymų ar eksperimentų, reikšmingai pakeitusių mūsų pasaulio supratimą.
Albertas Einsteinas perskaito laišką, išsiųstą iš Rytų fronto apkasų Pirmojo pasaulinio karo metais, ir nustemba ten radęs jo reliatyvumo teorijos sprendinius. „Prūsiškasis mėlis“ – pirmasis modernus sintetinis pigmentas, sukurtas XVIII a. alchemiko, siekusio atrasti nemirtingumo eliksyrą, – Fritzo Haberio rankose tampa ir žmonijos išgelbėjimo įrankiu, ir žiauriausiu nacių ginklu. Į abstrakcijas paniręs matematikas Alexanderis Grothendieckas sudegina savo formules, norėdamas apsaugoti žmoniją nuo jų destruktyvaus potencialo. Werneris Heisenbergas, apimtas epifaniškos beprotybės, Helgolando saloje sukuria kvantinės mechanikos apmatus, lėmusius atominių bombų atsiradimą.
Tai literatūra, tyrinėjanti mokslą, mokslas tampantis literatūra, įspūdingas grožinės ir negrožinės literatūros hibridas. Šiuolaikinis Čilės autorius Benjamínas Labatutas šiose penkiose keistose ir sykiu užburiančiose istorijose nagrinėja plonytę ribą tarp genialumo ir pamišimo, visus atradimus lydinčią begalinę maniją, žmogiškąją puikybę ir dviprasmišką mokslo galią, gebančią tiek kurti, tiek naikinti. Šiuose puslapiuose – preciziškai parašyti įtraukiantys pasakojimai apie galingą vaizduotę, reikalingą, kad suvoktum tai, kas nesuvokiama, ir tuos lemtingus akimirksnius, kai liaujamės suprasti pasaulį.

https://elvislab.lt/leidiniai/15068

  1. Colson Whitehead. Nikelio berniukai

Romanas, parašytas remiantis tikra istorija apie Floridos valstijoje veikusią berniukų pataisos mokyklą. Per visą daugiau nei šimto metų gyvavimo istoriją ši institucija buvo įtariama neleistinu žiaurumu, išnaudojimu, teroru ir smurtu, tačiau nė vienas tyrimas nepakeitė negailestingos sistemos. 2011 m. mokykla pagaliau buvo uždaryta. Jos teritorijoje buvo rasta keliolika nepažymėtų kapų, o vėliau nustatyta, kad neaiškiomis aplinkybėmis čia mirė ar buvo nužudyta per 100 moksleivių.
Septintajame dešimtmetyje juodaodis berniukas Elvudas Kurtisas neteisingai nuteisiamas ir išsiunčiamas perauklėti į paauglių pataisos koloniją. Netrukus jis suvokia patekęs ne į perauklėjimo mokyklą, o į siaubo namus. Vienintelis vilties spindulėlis – naujas bičiulis Terneris, kitas Nikelio akademijos auklėtinis.

https://elvislab.lt/leidiniai/15067

  1. Ruth Hogan. Ypatinga Selės išmintis

Viskas įvyko per tragišką akimirką prieš dvylika metų, bet laikas, pasirodo, žaizdų negydo. Norėdama atsikratyti skausmo, romano herojė Maša (taip ją vadina draugė, prisiminusi Čechovo „Žuvėdros“ veikėją) daro rutininius veiksmus – visais sezonais ir bet kokiu oru kiekvieną rytą plaukioja atvirame baseine ir su vilkšuniu vaikšto tarp antkapių. Bet kartą Maša sutinka dvi moteris – Selę, ekscentrišką pagyvenusią damą, kuri draugauja su varnomis ir dainuoja kartu su vėju bei išmintingąją Kitę Miurielę – buvusią katalikiškosios mergaičių mokyklos auklėtinę, mago žmoną ir septyniasdešimtmetę riedučių diskotekos gerbėją. Naujosios pažįstamos Mašai parodo naujas galimybes, įdomias pažintis ir net galimus naujus santykius.
Ruth Hogan meistriškai dėlioja emocinius akcentus – viename knygos puslapyje gali persipinti ir nepaprastai graudi, ir neregėtai linksma situacijos. Ypač juokingos scenos, kuriose herojė bendrauja su savo keturkoju draugu, vilkšuniu Haziumu.
https://elvislab.lt/leidiniai/15064

  1. Todd Strasser. Banga

Ar lengva manipuliuoti žmonėmis? Kada sunkiausia tam atsispirti? O gal žmogui iš prigimties būdingas tylus troškimas paklusti? Romanas „Banga“ yra pagrįstas tikrais įvykiais, nutikusiais 1967 metais Palo Alto vidurinėje mokykloje, Kalifornijoje.
Vyresniųjų klasių istorijos mokytojas Benas Rosas, kalbėdamas apie Antrojo pasaulinio karo laikus, neįstengia mokiniams paaiškinti, kodėl žmonės, net žinodami apie vykdomus nusikaltimus, nesipriešina autoritarinei valdžiai. Mokytojas pasiūlo eksperimentą – sukuria „Bangos“ judėjimą ir tampa jo vadu. Klasė noriai priima naujas taisykles: laikytis disciplinos, rodyti pagarbą, skanduoti šūkius ir, kas benutiktų, veikti išvien. Mokyklos laikraščio redaktorė Lorė vienintelė ima aiškiai suvokti, kad eksperimentą reikia baigti, kol dar ne vėlu.

https://elvislab.lt/leidiniai/15062

  1. Abir Mukherjee. Mirtis Rytuose. Kn. 4

Romanų ciklo „Kalkutos detektyvas“ ketvirtoji knyga.
Ketvirtoje serijos knygoje Semui Vindemui tenka stoti į akistatą su savo praeitimi. Siekdamas išsigydyti priklausomybę nuo opijaus, kuri tampa vis sunkiau slepiama ir valdoma, Semas keliauja į ašramą Džatingos kaimelyje. Tai nepaprasta vieta, vietinių vadinama prakeikta: čia būriais žudosi paukščiai, čia tarpsta žmonių aistros ir konkurencija. Semas žino, kad čia teks iškęsti pragarą, bet jam turi pasisekti.

https://elvislab.lt/leidiniai/15060

  1. Donal Ryan. Keistos gėlės

1973-ieji, Airija. Dvidešimtmetė Molė Gladni ryte įsėda į autobusą, važiuojantį Ninos miesto kryptimi. Palikusi gimtuosius namus, nuošalų Tipererio grafystės kaimą, Molė tą dieną dingsta. Sukrėsti ir kankinami nerimo Molės tėvai Padis ir Kitė bijo susitaikyti su mintimi, kad mylimos dukters gali niekada nebeišvysti. Jie slopina sielvartą kasdieniais namų rūpesčiais ir nepaliauja laukti, tikėdamiesi, kad ji sugrįš. Ir jų viltys nėra bergždžios – praėjus penkeriems metams Molė grįžta. Tačiau ne viena. Praeitis pasiveja merginą ir Gladnių šeimos gyvenimas pasikeičia visam laikui.

https://elvislab.lt/leidiniai/15059

  1. Audronė Galvonaitė. Paskui orus jų klystkeliais

Kodėl sinoptikai, prognozuodami rytdienos orą, ir vėl apsiriko? Meteorologė Audronė Galvonaitė šio klausimo sulaukė daugybę kartų. „Nemanykite, kad kuris džiaugiasi, jei jo prognozė nepasitvirtino. Tikrai ne. Sinoptikui tai tikras galvos skausmas. Dabar dėl vykstančios klimato kaitos jau net ne galvos skausmas, o auglys“, – pastebi A. Galvonaitė. Tai, ko ji mokėsi studijų metais, kas, kaip pati sako, buvo įkalta į galvą, nebeatitinka tikrovės. Arktyje dabar vasarą temperatūra aukštesnė nei Lietuvoje, o atogrąžose staiga iškrinta sniegas ar įvyksta dar kas nors netikėto. „Ir keičiasi visa cirkuliacija, kurios mokeisi, kurios dėsnius žinojai. Niekas nebeatitinka. Tavo lig šiol susidarytas vaizdas, kaip viskas turėtų vykti, persitvarkyti oro masės, žlunga. Turi iš naujo analizuoti, ieškoti priežasčių, nulėmusių pasikeitimus“, – pasakoja mokslininkė.

https://elvislab.lt/leidiniai/15058

  1. Hervé Le Tellier. Anomalija

Neįtikėtinas įvykis skrydžio Paryžius–Niujorkas metu 2021 m. kovą aukštyn kojomis apverčia šimtų jo keleivių gyvenimus. Patekę į galingą audrą, galiausiai jie saugiai nusileidžia, bet nė vienas nenutuokia, kad audra buvo toli gražu ne įprasta. 2021 m. birželį tarsi iš niekur danguje pasirodo lėktuvas, identiškas jau nusileidusiam prieš tris mėnesius, su identiškais keleivių antrininkais. Tarp jų – Bleikas, nepriekaištingos reputacijos šeimos galva ir... samdomas žudikas; Džoana, į savo silpnybių spąstus pakliuvusi talentinga advokatė; šešiasdešimtmetis architektas Andrė ir jo perpus jaunesnė mylimoji kino montuotoja Liusi; Viktoras Mizelis, iš niekam nežinomo rašytojo staiga tapsiantis kultiniu „Anomalijos“ autoriumi. Daugelis jų manėsi gyvenantys dvilypį gyvenimą. Nė vienas neįsivaizdavo, kokią ypatingą reikšmę ši frazė įgaus po lemtingojo skrydžio.

https://elvislab.lt/leidiniai/15054

  1. Marieke Lucas Rijneveld. Vakaro nejauka

Olandijos kaime, reformatų tikėjimą išpažįstančių ūkininkų šeimoje, kurioje švaistymas ir lengvabūdiškumas prilyginamas nuodėmei, auganti dešimtmetė Jopė klaidžioja niekieno žemėje tarp vaikystės ir suaugusiųjų gyvenimo ir pasaulį patiria savitu būdu. Kai likus kelioms dienoms iki Kalėdų šeimą sukrečia siaubinga netektis, kiekvienas ją išgyvena savaip. Sielvarto surakinti tėvas ir motina nepastebi, kaip trys vaikai pamažu išklysta iš vėžių. „Vakaro nejauka“ – makabriško grožio romanas, vaizduojantis nekasdienišką kaimiškosios gyvensenos pusę ir dekadansą, parašytas poetiška, vibruojančia kalba, persmelktas sunkių klausimų apie seksualumą, tikėjimą ir egzistencijos skausmą, nepakeliamybę ir baigtį.

https://elvislab.lt/leidiniai/15053

  1. Miha Kovač. Skaityti kaip matyti

Ar skaitmeniniais laikais popierinių knygų skaitymas dar turi prasmės? Kam kankintis, skaitant storą romaną, kai galima pasižiūrėti serialą, panaršyti internete ar imtis kokio nors kito laisvalaikio praleidimo būdo?
Šioje Liublijanos (Slovėnija) universiteto profesoriaus Mihos Kovačo knygoje rasite dešimt priežasčių, pagrindžiančių skaitymo svarbą ir įrodančių, kad skaitymas turi daug teigiamų „šalutinių poveikių“. Skaitydami knygas, platiname ir giliname žodyną, aštriname mintis, stipriname supratimo gebėjimus ir mokomės empatijos – visa tai sudaro „mąstymo savo galva“ pagrindą, veda į sėkmę bei laimę.

https://elvislab.lt/leidiniai/15049

  1. Lizzie Pook. Mėnesiena ir perlų ieškotojo dukra

1886 m. Vakarų Australija. Iš Londono išplaukęs laivas po kelių mėnesių jūroje pagaliau pasiekia Banino įlankos krantus. Jaunutė Eliza Braitvel ir jos šeima nuo denio stebi neįprastus naujuosius namus. Tai vieta, kurioje išgyventi nelengva, o sėkme čia džiaugiasi tie, kurie nesibijo vandenyno gelmių, slepiančių didžiules perlų kriaukles. Ne vienas vyras, suviliotas pažadų pralobti, ryžtasi viskam, kad tik gautų perlų.
Praėjus dešimčiai metų į krantą vėl atplaukia laivas – šį kartą grįžtantis iš kelis mėnesius trukusios perlų ieškojimo ekspedicijos. Jo kapitonas – ekscentriškasis Elizos tėvas, tik namo parplaukusiame laive jo nebėra. Miestelyje ima sklisti gandai apie sukilusią laivo įgulą ir žmogžudystę. Užsispyrusi Eliza tiki, kad ji vienintelė gali išsiaiškinti, kur dingo jos tėvas ir kas iš tiesų nutiko laive.

https://elvislab.lt/leidiniai/15048

  1. Steven R. Gundry. Energijos paradoksai

Dr. Gundryʼio nuomone, su nuolatiniu nuovargiu kovojantys žmonės beveik visada turi kai ką bendra: žarnyne prasidėjusį ir išplitusį uždegimą. Šis uždegimas padidina riziką susirgti autoimuninėmis ligomis, sutrikdo medžiagų apykaitą ir išeikvoja brangias energijos atsargas. Autorius pateikia naujus įrodymus apie mikrobiomo vaidmenį gaminant arba, atvirkščiai, sunaudojant energiją ir siūlo priemones, padedančias užgesinti uždegimą. Knygoje:

• Rasite šešių savaičių programą, kuri padės susigrąžinti sveikatą.

• Susipažinsite su nauja dr. Gundryʼio monodieta, kuri paskirsto energiją į reikiamas vietas.

• Sužinosite, kaip aprūpinti organizmą maistinėmis medžiagomis, reikalingomis tinkamai imuninės sistemos veiklai.

• Atkursite pusiausvyrą žarnyne, pamaitinsite mikrobiomą ir atgausite jėgas.

• Išbandysite skanių ir subalansuotų patiekalų receptus.

https://elvislab.lt/leidiniai/15047

  1. John Fante. Banker Hilio svajonės

XX amžiaus ketvirtasis dešimtmetis, Los Andželas. Arturas Bandinis dirba padavėju Banker Hilio rajone, bet svajoja tapti didžiu rašytoju. Jis sunkiai skinasi kelią per literatūros žurnalų brūzgynus, kol pagaliau vienas jo apsakymas išspausdinamas reikšmingame leidinyje. Regis, šįkart atlapaširdžiam, naiviam ir sykiu akiplėšiškam Arturui iš tikrųjų pasisekė – jį pastebėjo! Vaikinas nusiperka kostiumą su skrybėle, meta padavėjo darbą ir išvyksta į Holivudą siekti karjeros aukštumų. Tik ar naujos pareigos patenkins genijumi save laikančio jaunuolio ambicijas?

https://elvislab.lt/leidiniai/15046

  1. Elsa Morante. Artūro sala

1957 m. parašyta „Artūro sala“ pelnė prestižiškiausią Italijos literatūros apdovanojimą – Premio Strega. Artūras – laisvas, veik laukinis paauglys. Savo dienas jis leidžia vienas, klajodamas po kaimą ir paplūdimius savo gimtojoje Pročidos saloje, įsispraudusioje Neapolio įlankoje, o namo grįžta tik genamas alkio. Artūro pasaulėžiūrą formuoja godžiai skaitomos knygos, todėl ne tik jo motina, mirusi jį gimdydama, bet ir tėvas, pasirodantis ir vėl iškeliaujantis be jokio įspėjimo, jam – bene mitinės būtybės, neturinčios trūkumų ir besąlygiškai garbinamos. Kai vieną dieną tėvas namo parsiveda nedaug už Artūrą vyresnę nuotaką, tyliai ir idiliškai jo būčiai ateina galas. Staiga susidūręs su realybe Artūras ima jausti pavydą, o galiausiai ir meilę – jausmus, apie kuriuos nieko nesupranta.
Tai daugiasluoksnė, brutaliai realistiška ir kartu pasakiška šeiminė drama, kurios centre – skausminga, bet prisijaukinta vienatvė, sudrumsčiama niekad vietoje nestovinčio gyvenimo.

https://elvislab.lt/leidiniai/15045

  1. Lore Dardanello Tosi. 100 maldų nemokantiems melstis

Maldas galima rašyti trimis būdais: remiantis tradiciniais kanonais, pasitelkiant vaizduotę bei širdį arba tiesiog meldžiantis. Šių puslapių autorė vadovavosi trečiuoju kriterijumi, mažiausiai populiariu bei pačiu sunkiausiu, tačiau suteikiančiu skaitytojui daugiausia dvasinio peno. Šios maldos skiriasi nuo įprastinių maldynų maldų, kurioms dažnai stinga individualių, suasmenintų dvasinių potyrių. Tikra malda, kaip ją beapibrėžtume, visuomet skleidžia ypatingus virpesius, kurie išreiškia tai, kas neišreiškiama.

https://elvislab.lt/leidiniai/15044

  1. Skaitinių valandėlė. Ignalinos pasakos. Sudarytojos Gintarė Adomaitytė, Janina Vileikienė

https://elvislab.lt/leidiniai/15078

  1. Skaitinių valandėlė. Ištraukos iš Adžano Brahmo knygos „Dramblys, kuris pamiršo laimę“

https://elvislab.lt/leidiniai/15079

Vaikams

  1. Joanne Kathleen Rowling. Kvidičo istorija

Populiariausia knyga Hogvartso mokyklos bibliotekoje – ją privalo turėti kiekvienas kvidičo ir Hario Poterio gerbėjas! Jei esate svarstę, iš kurgi atsirado Aukso Šmaukštas, kaip išrasti muštukai arba kodėl ant Vigtono „Klajūnų“ uniformų puikuojasi kapoklė, privalote perskaityti „Kvidičo istoriją“. Šią neįkainojamą knygą kasdien atsiverčia jaunieji kvidičo gerbėjai visame pasaulyje.

https://elvislab.lt/leidiniai/15095

  1. Sigitas Geda. Laiškų namelis

Vaikams nuo 4 metų.

Aplinkui toks baltas sniegelis,
Sniegelyje stovi namelis,
Toks mėlynas namo stogelis,
Namelyje guli laiškelis,
Kurį tau, vaikeli, siunčiu.

Ar jau gavai laiškelį? Didokas, ar ne? Net ne vienas laiškas, o visa knyga! Štai kiek tau visko prirašė garsus lietuvių poetas Sigitas Geda. Atverk „Laiškų namelio“ duris ir skaitydamas svajok, žaisk, tyrinėk. Susipažink su šimtakoju, kuris pamiršo, kaip eiti, sužinok, kodėl paršiukas neturi sparnų ir kur lekia mėlynas autobusiukas...
Trisdešimt devynis gražiausius ir mažiesiems skaitytojams tinkamiausius eilėraščius atrinko poeto dukra Uršulė Gedaitė. Jie artimi mažųjų pasauliui, skaidrūs ir dainingi.

https://elvislab.lt/leidiniai/15056

BRF formatu

  1. Karolis Bareckas. Viena žiema Šiaurėje su šunimis

Kiek lietuvių yra vairavę Šiaurėje šunų kinkinius? Ne valandą ar dvi, o pusę metų? Kiek lietuvių yra gyvenę už poliarinio rato, kas rytą šėrę daugiau nei šimtą Aliaskos haskių, o vakare grandę nuo barzdos šerkšną? Ir kiek lietuvių ten ieškojo atsakymų į egzistencinius klausimus?
Bent vienas – tikrai.
Tai autentiškas pasakojimas apie darbą su rogių šunimis ir jų vežiojamais turistais, gyvenimo Šiaurėje ypatumus, nepamirštamus nuotykius ir kaip „kačių žmogus“ virto „šunų žmogumi“.
„Nežinau, ar dar kada grįšiu į Šiaurę. Norėčiau tikėti, kad grįšiu. Gal po metų, gal po penkerių ar dvidešimties. Žinau, kad ji ten. Tada vėl skriesiu šunų kinkiniu per sniego tyrus, ištisus kilometrus nesutikdamas nė gyvos dvasios. Skylė, kurią šunys iškando mano širdyje, pernelyg didelė, kad galėtų kada nors užsitraukti.“

https://elvislab.lt/leidiniai/15103

Žurnalai

  1. Iliustruotasis mokslas, 2022, Nr. 6
    https://elvislab.lt/leidiniai/15099

  2. Prie kavos. Sveikata, 2022, Nr. 11-12
    https://elvislab.lt/leidiniai/15098

  3. Psichologija Tau, 2022, Nr. 5
    https://elvislab.lt/leidiniai/15073

  4. National geographic Lietuva, 2022, Nr. 11
    https://elvislab.lt/leidiniai/15070

  5. Mūsų žodis, 2022, Nr. 11
    https://elvislab.lt/leidiniai/15069

  6. Savaitė, 2022, Nr. 44, 45, 46, 47 MP3 ir PDF

  7. Iliustruotasis mokslas, 2022, Nr. 5
    https://elvislab.lt/leidiniai/15063

  8. Metai, 2022, Nr. 11
    https://elvislab.lt/leidiniai/15057

  9. Moteris, 2022, Nr. 11
    https://elvislab.lt/leidiniai/15052

Vartotojų komentarai (0)

Norėdami parašyti komentarą, turite prisijungti.