Rugpjūčio mėnesį išleidome
Dalinamės rugpjūčio mėnesį specialiaisiais formatais išleistomis knygomis, žurnalais bei literatūra vaikams. Ties kiekviena knyga yra nuoroda į ELVIS, kad surasti būtų dar paprasčiau!
1. Alvydas Jokubaitis. Filosofas kaltina mokslininkus, arba kas blogai su politikos mokslu?
Tai šviežias, aktualus ir provokatyvus žvilgsnis į gamtos mokslo kuriamą pasaulėžiūrą, kuri ekspansyviai veržiasi į kitas mokslo ir žmogiškojo patyrimo sritis. Knygoje tiriama moderniojo politikos mokslo pamatuose glūdinti filosofija, jos svarbiausi bruožai ir prielaidos. Tai fundamentalus ir gyvas poleminis politikos mokslo užklausimas. Ar tikrai politikos mokslas yra neutralus pažinimo įrankis? Kaip politikos mokslas keičia politikos suvokimą? Kokią politikos sampratą kuria politikos mokslas?..
https://elvislab.lt/leidiniai/14835
2. Alfredas Bumblauskas, Edvardas Gudavičius. Būtovės slėpiniai 3. Lietuvos vartai į jūrą
2014 m. pasirodžiusi pirmoji „Būtovės slėpinių“ knyga „Nuo Netimero iki…“ aprėpė senosios (1009–1795) Lietuvos istoriją. 2016 m. išspausdintoje antroje knygoje „Būtovės slėpiniai. Užmiršta Lietuva“ apmąstytas istorinės Lietuvos buvimas šiuolaikinių Ukrainos, Baltarusijos ir Lenkijos teritorijose ir šio buvimo pėdsakai dabartyje. Trečioji knyga „Būtovės slėpiniai. Vartai į jūrą“ padeda suvokti Lietuvos valstybės istoriją, kaip lietuvių, žemaičių ir kitų istorinių regionų, taip pat juose gyvavusių miestų gyventojų kolektyvinės pastangos išraišką.
Kodėl pirmasis ir paskutinis Lietuvos karalius bei jo pradėtą valstybės stiprinimo darbą teisę didieji kunigaikščiai nesukūrė jūrinės valstybės ir neišsiveržė už žemyninės istorijos paradigmos ribų? Kaip atsirado žemaičiai? Kokį vaidmenį žemaičiai atliko Lietuvos istorijoje ir kada šis istorinis regionas tapo visos Lietuvos istorijos flagmanu? Kokį vaidmenį Lietuvos istorijoje atliko miestas ir miestiečiai? Kuo saviti ir netgi unikalūs Lietuvos istorijoje yra Kėdainiai?
„Būtovės slėpiniai“ padeda iš naujo atrasti Lietuvos valstybės istoriją keldami aštrius klausimus ir pateikdami atsakymus, kartais tampančius tikru iššūkiu. Mūsų protėvių istorija yra nepaprastai įdomi ir patraukli, o gilindamiesi į ją kartu įgyjame galimybę save geriau suprasti ir dabartyje.
https://elvislab.lt/leidiniai/14834
3. Lilija Duoblienė. Pohumanistinis ugdymas. Dekoduoti
Knygoje aptariama švietimo / ugdymo, kultūros ir gamtos sąsaja. Svarstoma, kur ugdant dėti akcentus, kas šiandien yra svarbiausia, o jei visos sritys svarbios, – kaip jos konkuruoja ar sąveikauja, kuria naują pasaulį. Švietimo, kultūros ir gamtos sąsają komplikuoja į jų lauką įsiveržusios ir didelę įtaką darančios informacinės technologijos, skaitmeninis pasaulis. Tiriami galimi ateities keliai ir kokių pavojų tuose keliuose slypi, aptariama, kokie gali būti pozityvūs rezultatai, atsargiai įsiterpus žmogui į šį visų sričių integracijos procesą per švietimą darnios plėtros dėlei. Nauji konceptai ir naujos idėjos, siūlomos postmodernios ir posthumanistinės filosofijos ir jų pagrindu kuriamos ugdymo filosofijos, kuria vadovaujamasi šioje monografijoje, nėra nei paprasti, nei lengvai pritaikomi. Tai labiau panašu į vaizduotės projektus, kartais visai pakvaišusius, bet neabejotinai labai dosnius savo naujų įžvalgų. Ir vis dėlto šie vaizduotės projektai jau testuojami ir įgyvendinami. Be to, kalba apie sėkmę, sprendžiant daugelio dalykų, iš jų neįdomaus, nuobodaus mokytojo, suvaržyto ir dogmiško bei siaurai mąstančio švietimo profesionalo, taip pat konservatyvios mokyklos bei griežto, bet neaktualaus ugdymo turinio, problemas.
https://elvislab.lt/leidiniai/14859
MP3
4. Jonathan Sacks. Moralė
Buvusio vyriausio Jungtinės Karalystės rabino Jonathan Sacks filosofinė knyga – jaudinantis tekstas apie dorybių ir vertybių svarbą šiandieniniame pasaulyje. Viešasis diskursas tapo toksišku, šeimos vertybės nyksta, didėja piktnaudžiavimas narkotikais, depresija plinta lyg epidemija. Daugelis baiminasi, kas bus ateityje. Vaizduodamas susiskaldžiusią visuomenę, pasaulį, kuriame gyvename, autorius mus kamuojančias problemas priskiria moralinės bendruomenės sunykimui. Praradome tvirtą, bendrą moralės kodeksą ir savo interesus iškėlėme aukščiau bendro gėrio. Rūpintis morale palikome rinkai ir valstybėms, tačiau nė vienas iš jų negali mums parodyti, kaip gyventi.
Jonathan Sacks veda skaitytojus nuo senovės Graikijos iki šių laikų, parodydamas, kad nėra laisvės be moralės ir atsakomybės, teigdamas, kad visi turime atlikti savo vaidmenį ir atstatyti bendrą moralinį pagrindą. Filosofinė knyga yra įkvepianti pasaulio vizija, kurioje visi galime rasti savo vietą ir į ateitį žiūrėti be baimės.
https://elvislab.lt/leidiniai/14832
5. Ragnar Jónasson. Akinantis sniegas
Siglufjorduras – idiliškas Islandijos žvejų miestelis, apsuptas fjordų. Šalį krečianti ekonominė krizė priverčia jauną policininką Arį Tourą priimti patį pirmą darbo pasiūlymą ir palikus Reikjavike mylimą merginą, persikraustyti į šiaurę. Bet Siglufjordurą sergintys kalnai – kaip ir jo gyventojai – atšiaurūs atvykėliui. Aris Touras naujoje vietoje jaučiasi prislėgtas, jo dienos slenka vienodai ir niūriai. Tačiau kai vietinio teatro scenoje randamas negyvas garsus rašytojas, o kitą dieną – sniege iki pusės nuoga, kraujuojanti mergina, Arį lyg vėjo gūsis įtraukia mažos bendruomenės gyvenimas. Gyventojų paslaptys persipina su policijos tyrimu, o išsiaiškinti, kas iš tikro buvo nusikaltimų aukos, tampa taip pat svarbu, kaip ir surasti žudiką.
https://elvislab.lt/leidiniai/14831
6. Alejandro Zambra. Čilės poetas
Santjage, Čilėje, penkiolikmečiai Gonsalas ir Karla slapčia flirtuoja, slėpdamiesi po vienu ponču. Po devynerių metų jie netikėtai susitinka ir vėl įsižiebia draugystė, tik šįkart kitokia: Gonsalas tampa įtėviu šešiamečiam Visentui, tuo metu priklausomam nuo kačių ėdalo. A. Zambra seka banguojančius Gonsalo, savo gyvenimą siejančio su poezija, ir Karlos, besimokančios į pasaulį žvelgti fotoaparato akimi, santykius, paskui – Visentą, užaugusį ir iš įtėvio perėmusį meilę eilėraščiams. Sulaukęs aštuoniolikos, Visentas sutinka jauną amerikiečių žurnalistę Priu, susidomėjusią gausia ir kiek kvaištelėjusia Čilės poezijos scena.
Šiame romane vienas žymiausių Čilės rašytojų švelniai, komiškai, bet ir su aistra nagrinėja kartų skirtumus, šiuolaikinio vyriškumo ir tėvystės labirintus, nenuspėjamus momentus, sudaužančius ar, priešingai, sujungiančius poras. „Čilės poetas“ – romanas apie neįprastų formų šeimas, į vienį jungiamas meilės ir žmonių, ieškančių pritapimo, grožio, tiesos ir prasmės.
https://elvislab.lt/leidiniai/14827
7. Caroline Hardaker. Mišrūnai
Nora gyvena pasaulyje, kuriame išlikti darosi vis sunkiau: danguje nyksta paskutiniai paukščiai, oras tvinksta nuo teršalų, kūną puola vis sunkesnės ir greičiau plintančios ligos. Pasaulis tampa atšiauria vieta. Tačiau Norai pasiseka – ji sutinka Artūrą, tobulą partnerį, su kuriuo gyvenimas turėtų tapti saugus ir paprastas. Bent jau toks buvo organizacijos Easton Grove, kuri rūpinasi pasiturinčių gyventojų sveikata, pažadas. Pamažu Nora ir Artūras ima pažinti vienas kitą artimiau, o netrukus ant Noros piršto atsiranda sužadėtuvių žiedas. Rodos, viskas klostosi puikiai. Sveikindami porą su naujo gyvenimo pradžia, Easton Grove jiems dovanoja nuostabų mažytį padarėlį: juo būtina pasirūpinti, tačiau prie jo draudžiama prisirišti. Jo egzistavimas nulems Noros ir Artūro ateitį...
https://elvislab.lt/leidiniai/14825
8. Lina Simutytė. Miesto šventė
„Miesto šventė“ – pirmasis jaunosios kartos prozininkės Linos Simurytės apsakymų rinkinys. Autorės pasakojimo stilius traukia gilyn ir prikausto dėmesį nenutrūkstančia minties įtampa. Nevengiama matyti tikrovės ir žmonių tarpusavio santykių tokių, kokie jie yra, pamažu išlukštenant paviršinius kasdienybės sluoksnius, parodant sudėtingą žmogaus psichologiją. Seksualinės patirtys, būsenų refleksijos, gyvenimo prasmės pajautos dera su popkultūros ženklais, o nenorminė leksika – su vaizdingais palyginimais.
„Šis apsakymų rinkinys man primena Muminuko tėčio rastą Burtininko skrybėlę - į ją patekę daiktai, žmonės ir siužetai stebuklingai, beveik neatpažįstamai pasikeičia, bet jų tikroji esmė, jų šerdis išlieka, ji išgryninama ir atsiveria skaitytojui visu savo magišku keistumu.“ (Marius Burokas, poetas, vertėjas, literatūros kritikas)
https://elvislab.lt/leidiniai/14823
9. Mike W. Craven. Marionetės
Kambrijos grafystėje siautėja šiurpą keliantis serijinis žudikas, pramintas Aukotoju. Jis degina vyrus iki paskutinio kaulelio ir laidoja juos ypatingoje kapavietėje – Neolito laikus menančiuose akmeniniuose ratuose. Į mįslingą istoriją įpainiojamas nuo pareigų nušalintas detektyvas seržantas Vašingtonas Po. Jo vardą Aukotojas išraižo ant vienos iš aukų kūnų. Tai – proga Po dar sykį įrodyti savo įžvalgumą narpliojant sudėtingas bylas. Tačiau su kiekviena diena stiprėja pojūtis, kad kažkas jį vedžioja už nosies. Suvienijęs jėgas su keista, bet genialia analitike Tile Bredšou, Po prisikapstys iki pačios nusikaltimo esmės, kuri pašiurpins visus iki vieno.
https://elvislab.lt/leidiniai/14822
10. Alina Bronsky. Totoriškos virtuvės aštrumai
Paskutiniai Sovietų Sąjungos metai. Daugiabutyje kažkur už Uralo gyvena šeima, kuriai vadovauja ryžtinga, žavi ir despotiška moteris – Rozalinda Kalganova. Ji anksti neteko tėvų, vaikystę praleido vaikų namuose, gal todėl turi tvirtas nuostatas apie tvarką, naudą ir problemų sprendimą. Ji nejaučia šilumos savo dukteriai Sulfijai, tačiau gimus anūkei Rozalindos gyvenimą netikėtai nušviečia meilė. Tarp švelnios motinos ir tulžingos močiutės įsiplieskia kova, kurioje mergaitė tampa iš rankų į rankas keliaujančiu trofėjumi, o skaitytojas – siaubą keliančių įvykių, komiškų situacijų ir sąmojingų dialogų liudytoju. Tris dešimtmečius aprėpiantis pasakojimas veda per trijų kartų moterų likimus, skirtingas šalis ir kultūras, aštriai keldamas klausimą, kas mes tokie ir kodėl.
https://elvislab.lt/leidiniai/14819
11. Claire Berest. Nieko nėra juodo
Spalvingų drobių autorė Frida Kahlo, kurios gyvenimas dar spalvingesnis, išsiskiria iš garsiausių, ekstravagantiškiausių menininkų. Tiesiai, nedvejojant rėžiami žodžiai, išraiškingos manieros, kunkuliuojantis jausmingumas ir kiekvienas per nelaimingą atsitikimą suluošinto kūno judesys rodo, kad tai moteris, kurios negąsdina nei gyvenimas, nei mirtis.
Ji keikiasi kaip vežikas, mirksta tekiloje, mėgsta kaišytis plaukus gėlėmis, kalbėti apie seksą be užuolankų ir dalyvauti audringuose vakarėliuose. Ji dievina tapybą ir tapo savo gyvenimą. Tačiau jos visatos centras – Diegas Rivera, gyvenimo meilė ir garsiausias Meksikos dailininkas. Jis – saldžiausia jos palaima ir prakeiksmas, jos laimė ir gniuždantis sielvartas. Jis jai – viskas. Jos spalvų spalva.
Claire Berest drąsiai margina knygos puslapius legendinės Fridos ir Diego meilės istorijos spalvomis: nuo įsiskverbiančio mėlio, naktyje išnykstančios plieno mėlynos, ūmios ir šaižios laužo raudonos, šerkšnu kvepiančios ir šviežio sviesto geltonos iki pelenų pilkos – Fridos gyvenime nieko nėra juodo, tikrai nieko. Tai pasakojimas apie atskirai egzistuoti negalinčius ir nuo buvimo drauge kenčiančius mylimuosius, apie jų įspūdingą kūrybą, apie komunistų veiklą Meksikoje, kapitalizmą Amerikoje ir siurrealizmą Europoje.
https://elvislab.lt/leidiniai/14817
12. Rimantas Kėvalas. Ką mes padarėme savo vaikams
„Iš pradžių nelabai supratome, kokį didelį pavojų vaikams kels COVID-19 pandemiją lydintis karantinas ir socialinė izoliacija, pagrindinių socialinių ir sveikatos paslaugų ribojimas. Kuo ilgiau tęsis ši krizė, tuo didesnį šalutinį pandemijos poveikį vaikai patirs ateityje, ir jis lydės juos visose gyvenimo srityse.“
Rimantas Kėvalas – Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas, profesorius, paskelbęs daugiau kaip 60 mokslo darbų. Per savo profesinę karjerą R. Kėvalas dirbo Melburno karališkojoje vaikų ligoninėje Australijoje, stažavo Švedijoje, Danijoje, Šveicarijoje, Indijoje, JAV, Izraelyje.
Knygoje „Ką mes padarėme savo vaikams“ autorius išsamiai aptaria COVID-19 pandemijos ir dėl jos paskelbto karantino įtaką vaikų kasdienybei ir įpročiams, gilinasi į psichinės ir fizinės vaikų sveikatos pokyčius pasaulinės suirutės metu. Nagrinėdamas realias klinikines situacijas, R. Kėvalas siekia įvertinti ilgalaikes karantino ir nuotolinio ugdymo pasekmes, veiksiančias ateinančių kartų gyvenimą.
Lietuva – viena ilgiausiai nuotolinį ugdymą Europoje taikiusių valstybių. Nors nuotolinis mokymas, kardinalus socialinio gyvenimo ribojimas pandemijos pradžioje atrodė geriausia išeitis siekiant išsaugoti gyvybes, jau po pirmojo karantino sveikatos ekspertai ragino atsižvelgti į neigiamas nuotolinio ugdymo pasekmes. Deja, per menkai reiškiami vaikų poreikiai nebuvo išgirsti.
https://elvislab.lt/leidiniai/14816
13. John Maxwell Coetzee. Jėzaus mirtis. 3 knyga
Trilogijos „Jėzaus vaikystė“, „Jėzaus mokyklos metai“, „Jėzaus mirtis“ trečioji knyga.
Romane vėl sutinkame tuos pačius veikėjus – berniuką Dovydą ir jo įtėvius Simoną bei Inesą. Dovydas, kurį Simonas kadaise sutiko bėgdamas iš neįvardintos šalies, išaugo į aukštą dešimtmetį. Vieną dieną netoliese įsikūrusių vaikų namų direktorius Chulijus Fabrikantė pakviečia Dovydą ir jo draugus pažaisti futbolo su našlaičiais. Sužavėtas berniukas nusprendžia, kad jo vieta yra našlaičių namuose, juk jis neturi tėvų. Simonas su Inesa negali padaryti nieko, kad jį sustabdytų. Ar jie turi teisę prieštarauti? Tačiau neilgai trukus namus palikusį Dovydą užklumpa liga, keičianti viską. Vaikas tolsta nuo pasaulio ir palieka daugybę klausimų. Kas yra šis berniukas, bandantis suprasti pasaulį per skaičius, žvaigždes, šokius ir futbolą?
Paskutinėje trilogijos dalyje autorius išjaučia giliausius tėvų skaudulius ir kelia klausimus, kas yra našlaitis, ką reiškia būti tėvais, kada laikas paleisti savo vaikus ir kas nutinka, kai kilnūs principai susiduria su šiurkščiomis kasdienio gyvenimo detalėmis. Kaip ir ankstesnės knygos, „Jėzaus mirtis“ priverčia permąstyti savo vertybes ir iškelia naujų klausimų.
https://elvislab.lt/leidiniai/14815
14. Mūza Rubackytė. Gimusi po fortepijonu
Mūza Rubackytė prisipažįsta – asmeninio ir kūrybinio gyvenimo istorijas į knygą sudėti paskatino artimieji, ilgą laiką buvę vieninteliai jos užkulisinio, nematomo gyvenimo liudininkai. Pasaulinio garso pianistę matome ryškioje šviesoje, kaskart kartu panyrame į užburiančius jos atliekamos muzikos garsus, kartu dalyvaujame muzikos šventėje, matome šlovės akimirkas. O kokia realybė atsiveria, kai koncerto šurmulys nurimsta? Kokį kelią talentingas žmogus nueina, kokią kainą sumoka už ypatingą santykį su muzika?
„Gimusi po fortepijonu“ – unikali galimybė išgirsti menininkės gyvenimo istoriją iš jos pačios lūpų. Garsi pianistė pasakoja apie savo vaikystę, gyvenimą su mama ir teta, dviem garsiomis mokytojomis, apie sudėtingą santykį su tėvu. Apie tetos pastebėtą jos muzikinį talentą ir apie pirmąjį koncertą – vos septynerių Mūza koncertavo su orkestru Nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje. Paskui – išbandymų kupinas gyvenimas Maskvoje, tarptautiniai konkursai, koncertai, daugybė situacijų, kai susitikdavo sovietinis ir Vakarų pasauliai, būtinybė priimti ne vieną sprendimą Lietuvai kovojant už Nepriklausomybę ir iššūkiai ją atgavus, galiausiai – gyvenimas tarp Prancūzijos ir Lietuvos.
Knygoje gausybė kurioziškų nutikimų gastrolėse, neretai dramatiškos ir kartu juokingos, jaudinančios staigmenos užkulisiuose, profesinio ir asmeninio gyvenimo vingiai, susitikimai su ryškiomis asmenybėmis. Taip pat ir pačios Mūzos mintys apie aistrą ir tarnystę muzikai, menininko įsipareigojimą, galiausiai – tiesiog apie Gyvenimą.
https://elvislab.lt/leidiniai/14813
15. Laura Sintija Černiauskaitė. Džiaugsmynas
„Džiaugsmynas – kaip raidynas, pilnas džiaugsmo raidžių, kaip psalmynas, kaip dienynas, dienų knyga. Žinoma, ši knyga ne vien apie džiaugsmą. Pavadinimas veikiau nurodo gyvenimo poziciją, netgi užsispyrimą džiaugtis, kad ir kas nutiktų. Džiaugsmo mums visiems taip trūksta. Ne paviršutiniško kikenimo, bet to, kylančio iš egzistencijos gelmių, kurio kūrėjai – ne mes patys. Knygoje – 22 grynojo įkvėpimo tekstai, esukai (nuo žodžio esu, būnu), parašyti 2014–2021 metais. Juose dalijuosi savo kasdienybe, per jos smulkmenas apmąstydama egzistencinius dalykus. O kasdienybėje juk pilna visko: buitinių reikalų, netikėtų, keistų susidūrimų, šeimos santykių, motinystės krizių, nūdienos žmogaus nerimo bei prasmės ieškojimo ir egzistencinių atverčių. Būtis, ūmai atsiverianti verdant sriubą, patraukia į apmąstymus bei maldą. Taigi manieji esukai – panašiai gyvenantiems, mąstantiems ir jaučiantiems – apie visa tai...“ (Laura Sintija Černiauskaitė).
https://elvislab.lt/leidiniai/14812
16. Imogen Clark. Gyvenimo dėlionė
Chaotišką, bet malonią Naitingeilų šeimos rutiną sudrebina netikėtumas – Sesilė, mylinti žmona ir pareiginga motina, be jokio įspėjimo ir paaiškinimo ima ir išskrenda į Graikiją. Trys jos dukterys – aukštas pareigas einanti Felisitė, gydytoja Džulija ir energinga penkių vaikų mama Lilė – neprisimena, kad jų motina apskritai būtų kada pasielgusi spontaniškai, tad toks mįslingas poelgis sukelia daug klausimų.
Bet Sesilė turi labai rimtą priežastį slapukauti. Prieš daugelį dešimtmečių ji padarė kai ką, kas, tikėjosi, ir liks praeityje. Dabar ši paslaptis kėsinasi išlįsti į dienos šviesą. Grįžusi ji turės artimiesiems pasakyti tiesą. Bet ar pavyks atskleidus paslaptį išsaugoti šeimą? Galbūt paaiškės, kad ne ji viena turi ką papasakoti?
https://elvislab.lt/leidiniai/14856
17. Avery Bishop. Beprotė
Emilija Benet Pensilvanijoje dirba psichoterapeute ir padeda vaikams įveikti praeityje patirtas traumas, nors pati savo traumų įveikti neįstengia. Kadaise, kai mokėsi vidurinėje mokykloje, Emilija priklausė Harpijoms – šešių populiarių merginų grupelei, kurios iš naujos mokinės tyčiojosi tol, kol buvo pasiektas lūžio taškas. Harpijos krauju prisiekė niekada niekam nepasakoti, ką padarė Greisei Farmer.
Dabar, po keturiolikos metų, regis atėjo atpildo valanda – viena iš žiauriosios grupelės narių nusižudo. Netrukus pasklinda žinia ir apie kitos Harpijos mirtį – dar vieną tariamą savižudybę, tad likusioms Harpijoms ima kilti įtarimų. Kai Emilija tai vienur, tai kitur ima regėti į Greisę Farmer panašią moterį, neišvengiamai apima abejonės – galbūt Greisė sugrįžo atkeršyti? O gal Emiliją iš proto varo kaltės jausmas?
https://elvislab.lt/leidiniai/14855
18. Rasa Baškienė. Moterys istorijos verpetuose
Baltarusės, žydės, lenkės, rusės, totorės, austrės, lietuvės, italės, romės – visos jos buvo daugiataučio Vilniaus dalis. Daugelis čia nugyveno gyvenimą, kitos užsukdavo į Vilnių tik trumpam.
https://elvislab.lt/leidiniai/14841
19. Meir Shalev. Mėlynasis kalnas
Epinis pasakojimas apie žydų naujakurių mėginimus įsitvirtinti Palestinos krašte iki susikuriant Izraelio valstybei. Jų istoriją pasakoja Baruchas – dramatiško likimo našlaitis, kurio senelis XX a. pr. su dviem draugais atsikėlė į Pažadėtąją žemę iš Ukrainos. Trijulės įkurta „Feigės darbininkų draugija“ tapo tikra vietos legenda. Senelio pasakojamos istorijos susipina su Barucho vaikystės prisiminimais apie spalvingus trijų kartų kaimo gyventojus. Nestokodamas ironijos ir atjautos pasakotojas atskleidžia, kad narsa ir ryžtas, idealizmas ir pastangos įsitvirtinti naujame krašte slepia neretai tragiškus žmonių likimus, o didvyriškumas – absurdą ir aklą užsispyrimą.
Šis romanas – įtaigus ir meistriškas magiškojo realizmo pavyzdys, kuriame išsitrina ne tik tikrovės ir vaizduotės, bet ir laiko ribos. Fantazijos ir mito elementai įpinami į intriguojančias kaimo gyventojų istorijas, o jų gyvenimai susilieja į vieną bendrą likimą ir visos šalies istoriją.
https://elvislab.lt/leidiniai/14840
20. K. B. M. Lion. Lik čia
Jau dešimt metų Ieva neįstengia ištrūkti iš užburto rato, į kurį pateko po kelias akimirkas trukusios aistringos pažinties su amerikiečių kariškiu. Viename Šiaulių bare sutiktas nepažįstamasis dingo nepasakęs nė savo vardo, o merginai liko tik nuobodus darbas ir vienatvė. Kai jau kone susitaiko, kad artimų santykių užmegzti nepavyks, likimas pametėja avantiūrą. Tolimo giminaičio laiškas kviečia skristi į Ameriką. Ten Ievos laukia ne tik pribloškiama žinia, bet ir... susitikimas su paslaptinguoju kariškiu iš baro. Tiesa, šįkart jis labiau primena gyvenimo palaužtą narkomaną nei prisiminimuose ją lankantį seksualų vyrą.
https://elvislab.lt/leidiniai/14839
21. Nana Ekvtimišvili. Kriaušių laukas
XX a. pabaigos Tbilisis. Santvarkų pervartą patiriančio miesto gatvėse vyksta rupus, laukinis gyvenimas, o tolimame jo pakraštyje tebeveikia vadinamoji Idiotų mokykla – oficialiai skirta protiškai atsilikusiems mokiniams, bet tapusi namais daugybei beglobių vaikų. Kiekviena diena Idiotų mokykloje – tai kova už išlikimą, kurio jos auklėtiniai siekia kiekvienas savaip, kartu atrasdami draugystę ir vienas kito palaikymą bei vienintelę šeimą, kurią jiems tenka pažinti.
Aštuoniolikmetė Lela ką tik pabaigė Idiotų mokyklą, bet dar pasilieka joje gyventi – kol apsispręs, ką nori veikti toliau. Ir kai į mokyklą kreipiasi pora iš JAV, norėdama įsivaikinti devynmetį Iraklį, mergina supranta privalanti padaryti viską, ką gali, kad padėtų berniukui.
https://elvislab.lt/leidiniai/14838
22. Peter Sloterdijk. Burtų medis
Keleri metai prieš didžiąją 1789-ųjų Prancūzijos revoliuciją filantropas markizas de Puységuras ėmė taikyti pagalbinę terapiją, vėliau pavadintą hipnoze. Janas van Leydenas, jaunas daktaras iš Vienos, ką tik apsigynęs daktaro disertaciją, nori sužinoti, kas atrasta psichikos ligų gydymo srityje. 1785 m. vasaros pradžioje jis leidžiasi į Prancūziją, siekdamas aplankyti markizą de Puységurą, praktikuojantį visai naują terapijos metodą. Kelyje jis susiduria su įvairaus plauko asmenimis, priverčiančiais jaunąjį daktarą susimąstyti apie pamatinius žmogaus dvasios aspektus. Van Leydeną pas garsųjį markizą lydi ir netikėta meilė bei keisčiausi susidūrimai. Knyga rekonstruoja šiuolaikinės psichologijos pradžią neramiais Prancūzijos revoliucijos metais.
https://elvislab.lt/leidiniai/14836
Festivalio „Banguoja“ audioistorijos
23. Martyna Šulskutė. Karolis yra slidės, Vytenis yra akys
Karolis yra neregys slidininkas. Kartu su savo gidu Vyteniu jie treniruojasi, kad patektų į 2022 m. žiemos parolimpines žaidynes Pekine. Tai būtų jų pirmosios varžybos paralimpinėse žaidynėse. Be to, Lietuva pirmą kartą nuo 1994 m. žaidynėse turėtų savo atstovus. Duetas priima šį iššūkį. Karolis pripažintas B1 kategorijos sportininku. Tai reiškia, kad jis turi visišką regėjimo negalią. Tai taip pat reiškia, kad Vytenis turi nupasakoti jam kiekvieną sekundę ant šlaito… Karolis ir Vytenis nuolat treniruojasi, kad pagerintų savo rezultatus. Tačiau didžiausias jų iššūkis – išmokti besąlygiškai pasitikėti vienas kitu. Mažytis nesusikalbėjimas leidžiantis nuo kalno Karoliui gali sukelti rimtą traumą. Dueto sėkmė priklauso nuo Karolio ir Vytenio gebėjimo veikti kaip laikrodis. Šiame procese vystosi ir kinta jų tarpusavio santykiai.
https://elvislab.lt/leidiniai/14850
24. Adomas Zubė. Bet neviltis yra toks neproduktyvus jausmas
Dvi jaunosios kartos lietuvių aktyvistės, Ilja J. Bakševičiūtė iš „Fridays for Future Vilnius“ (liet. Penktadieniai už ateitį) ir Danielė Liepa Baudrillier iš „Kaunas Pride“, prisimena ryškiausius pilietinės veiklos momentus Lietuvoje, kovojant prieš klimato kaitą ir už LGBTQ+ lygiateisiškumą.
https://elvislab.lt/leidiniai/14849
25. Agnieszka Czyżewska Jacquemet. Sielos vis mažiau
Vis mažiau sielos, tuštuma, viskas dulkina ir netvarkinga – šie žodžiai tik iš pažiūros apibūdina bažnyčią, kurioje Piotras kalbėjo apie kunigo – šeimos draugo – jam padarytą skriaudą. Tačiau šis pasakojimas ne apie pastatą... Kaip atrodo skriaudžiamo vaiko siela? Kaip atrodo Katalikų bažnyčia kaip institucija, po dviejų tūkstančių metų išskirtinės teisės į žmogaus sielą, ir galios apibrėžti blogį ir gėrį, dorybę ir nuodėmę? Kur teisingumas, žalos atlyginimas ir atleidimas? Kaip mumyse miršta tikėjimas, viltis ir meilė?
Šis radijo dokumentikos įrašas paremtas pagrindinio veikėjo pasitikėjimu ir įsitikinimu, kad radijo žurnalistas gali kažką pakeisti. Šis pasitikėjimas intymią išpažintį pavertė viešu pareiškimu apie labai svarbią seksualinio išnaudojimo Katalikų bažnyčioje problemą, kuri daugelį metų buvo slepiama. Žmogaus balsas yra svarbus ir gali paskatinti esminius pokyčius, o radijas, dėl savo plataus prieinamumo, yra terpė, kurioje balsas tampa stipresniu ir galingesniu. Šnabždesys gali būti garsesnis už šauksmą, jis visam laikui lieka širdyse ir mintyse. Radijas, sumaniai naudodamas garsą, gali tiesiogiai, artimai ir patikimai perteikti faktus, o kartu – ir tiesą apie žmonių emocijas. Šis kūrinys tapo viena iš kibirkščių, įplieskusių Lenkijoje atvirą diskusiją apie Katalikų bažnyčios atsakomybę už seksualinius nusikaltimus.
https://elvislab.lt/leidiniai/14848
26. Sarah Mashman. Tada pasirodė paukščiai
Trumpametražis garso įrašas, tarptautiniame garso meno festivalyje „Hearsay“ 2021 m. įvertintas „Create Provoke“ apdovanojimu. Jame skamba Alice Ansara balsas: ji dalinasi asmenine patirtimi, kai per 2019/2020 m. Australijos krūmynų gaisrus tris kartus evakavosi iš savo namų.
https://elvislab.lt/leidiniai/14847
27. Sigita Vegytė. Atsimenu jo žvilgsnį. Istorija apie karį ir migrantą
2021-ųjų vasarą kasdien dešimtys, o vėliau ir šimtai žmonių pradėjo neteisėtai kirsti Lietuvos sieną per Baltarusiją. Dėl to Lietuva sustiprino savo sienos apsaugą, pradėjo statyti metalinės tvoros ir spygliuotos vielos barjerą, o prie budinčių pasieniečių prisijungė kariai. Lietuva ir Europos Sąjunga sako, kad tai hibridinė ataka, kurią organizuoja Minsko režimas, pasinaudojęs tūkstančių žmonių – daugiausiai Irako kurdų, bet taip pat sirų, kongiečių, afganistaniečių ir kitų – noru pasiekti Vakarų Europą ir ten susikurti saugesnį ar geresnį gyvenimą. Pasakojimas apie du žmones, kurių vienas saugojo sieną, o kitas ją neteisėtai perėjo. Ir aplinkybes, dėl kurių jų istorijos susikirto.
https://elvislab.lt/leidiniai/14846
EPUB
28. Lucy Lidell. Joga. Nauja knyga: išsamus jogos vadovas visiems
„Joga. Nauja knyga“ pripažinta klasikine ir geriausia knyga apie jogą. Leidinys aprėpia visus jogos aspektus bei pratimus, pritaikytus ir vyresnio amžiaus žmonėms, nėščiosioms bei vaikams. Knyga įkvėps ir naujokus, ir pažengusius mokinius.
Ši knyga išleista LAB įgyvendinant projektą „Sveikatingumo programų pritaikymas regos negalią turintiems vartotojams“. Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas, lėšomis.
https://elvislab.lt/leidiniai/14853
Vaikams
29. Otfried Preussler. Plėšikas Hocenplocas
Kaspariukas su Zepuku pasiryžta sugauti plėšiką Hocenplocą, kuris pagrobė močiutės kavos malūnėlį. Tačiau, nelaimė, jie patys pakliūva į plėšiko Hocenploco ir piktojo burtininko Cvakelmano rankas. Otfrydo Proislerio papasakota istorija apie Kaspariuką jau išversta į 26 kalbas, ji puikuojasi geriausių knygų vaikams sąraše ir yra apdovanota Vokietijos nacionaline jaunimo literatūros premija.
https://elvislab.lt/leidiniai/14833
30. Otfried Preussler. Plėšikas Hocenplocas ir mėnulio raketa
Plėšikas Hocenplocas ir vėl paspruko, todėl niekam negalima kelti kojos iš namų! Ir kaip tik tada, kai močiutė ruošiasi Kaspariuką su Zepuku pasiųsti į mišką grybauti! Grybienė pati neišsivirs, bet plėšikas Hocenplocas į daboklę pats irgi negrįš. Kaspariukas su Zepuku jau žino, ką daryti.
https://elvislab.lt/leidiniai/14844
31. Janina Degutytė. Į saulėtekį ir dainą
Eilėraščių rinkinys vaikams.
https://elvislab.lt/leidiniai/14837
32. Lina Mickutė. Pasaka apie paskutinį Lietuvos princą
Seniai seniai, kai lietuviai dar keistai žiūrėjo į karalienės Bonos Sforcos soduose užveistas valgomąsias gėles, šiandien mums žinomas kaip artišokai, valdovams gimė sūnus. Niekam net klausimas nekilo, kaip berniuką pavadinti. Žinoma, kaip ir jo tėtį! Ar gali būti geresnis vardas būsimam karaliui, nei sumanaus karo vado Žygimanto? Linkėdama sūnui tapti gerbiamu kunigaikščiu, mama dar itališką Augusto vardą pridėjo. Taip nuo seno buvo vadinami žymiausi Romos imperijos valdovai. Taip pat tie, kurie, kaip ir Žygimantas, į pasaulį rugpjūčio mėnesį atėjo.
Knygos autorė Lina Mickutė seka pasaką apie paskutinį Lietuvos princą Žygimantą Augustą. Ji kviečia leistis į Lietuvos istorinį pasaulį, kur nerūpestingą sosto įpėdinio vaikystę keičia karališkosios pareigos, o jo ir valstybės likimą nulemia netikėtai užgimusi meilė Barborai Radvilaitei.
https://elvislab.lt/leidiniai/14843
33. Vytautė Žilinskaitė. Robotas ir peteliškė
Pasakos ir apsakymai.
https://elvislab.lt/leidiniai?filter[autoriai]=802
34. Violeta Palčinskaitė. Senamiesčio lėlės
Eilėraščiai vaikams.
https://elvislab.lt/leidiniai/14818
35. Emilija Liegutė. Rudis, kuris tapo Džimu
Nuskriaustas šunelis Rudis randa naujus namus ir tampa Džimu – ištikimu sargu ir draugu mylintiems šeimininkams. Ši jautri istorija pamokys mažuosius skaitytojus būti drąsius ir atskleis, kaip svarbu yra rūpintis vieni kitais.
https://elvislab.lt/leidiniai/14811
36. Vincas Pietaris. Lapės gyvenimas ir mirtis
Įdomūs ir vaizdingai atskleisti pasakos veikėjų – lapės gudruolės ir amžinai alkano vilko, katinėlio ir gaidelio bei kitų personažų charakteriai sužavės jaunuosius skaitytojus.
https://elvislab.lt/leidiniai/14858
37. Joy Cowley. Antis patrankoje
Generolas ir jo vyrai rengiasi apšaudyti miestą, su kuriuo kariauja. Bet Karys praneša Generolui blogą naujieną – negalima užtaisyti patrankos, nes jos vamzdyje lizdą susisukusi antis! Pasiryžęs neleisti, kad kažkokia antis sukliudytų armijai, Generolas eina pas priešininkų miesto Ministrą Pirmininką, nusiteikęs rasti išeitį iš padėties. Juk viena antis negali sustabdyti ištisos armijos... Ar ne?
https://elvislab.lt/leidiniai/14854
38. Kęstutis Kasparavičius. Kalėdos! Kalėdos!
Jau ima sapnuotis meduoliai – meškinams laikas ieškoti pačios didžiausios eglės. Pingvinai čiumpa rogutes, ožkos šoka ant slidžių, o katės į pačiūžas. Visi nori patirti žiemos atnešamus džiaugsmus. Net banginiai laukia dovanų! „Kokios Kalėdos be sniego?“ – sako kiškiai, kol Kiškiamiestyje prisninga tiek, kad Kalėdų Senelis neberanda, kam dalinti dovanas. Žuvys po ledu kabina povandenines jaukumo suteikiančias lemputes. Baltieji lokiai verda spanguolių kisielių. Voverės vikriai stikliniais burbulais ir mediniais žaisliukais dailina Kalėdų medį. Visi skirtingai ruošiasi ir puošiasi. Juk rytoj Kalėdos!
https://elvislab.lt/leidiniai/14857
Periodika
Savaitė, 2022, Nr. 31–34, PDF ir MP3
National Geographic Lietuva, 2022, Nr. 8, MP3
https://elvislab.lt/leidiniai/14828Moteris, 2022, Nr. 8, MP3
https://elvislab.lt/leidiniai/14824Mūsų žodis, 2022, Nr. 8, MP3
https://elvislab.lt/leidiniai/14842Psichologija Tau, 2022, Nr. 4, MP3
https://elvislab.lt/leidiniai/14845Iliustruotasis mokslas, 2022, Nr. 4, MP3
https://elvislab.lt/leidiniai/14814
Norėdami parašyti komentarą, turite prisijungti.