2023 rugsėjo 29 d.

#LAB rekomenduoja: Emilio Zola knygos

Prieš 121-erius metus, rugsėjo 29 d., netekome prancūzų rašytojo, natūralizmo atstovo ir teoretiko Emilio Zola (Emile Zola).
Būdamas iškiliausias natūralizmo atstovas ir teoretikas, E. Zola darė įtaką jaunesniajai rašytojų kartai, ypač savo eksperimentinių romanų ciklu „Rugonai. Makarai“, į kurį surinkta daugiau nei 20 jo romanų.
Prisimenant šį literatūros klasiką, #LABrekomenduoja pasinerti į E. Zola kūrinius, kuriuose didelis dėmesys skiriamas socialinėms problemoms.

  1. Jo prakilnybė Eženas Rugonas https://elvislab.lt/leidiniai/9888
    Romane vaizduojami aktualūs Antrosios Imperijos įvykiai Napoleono III valdymo laikais. Autorius atskleidžia vienos partijos, grupės, iškėlusios savo vadovą ir jį pražudžiusios, istoriją, parodo epochos beprotybę ir gėdą.

  2. Meilės puslapis https://elvislab.lt/leidiniai/9886
    Skaudžios dvasinės kančios istorija, atskleidžianti skaitytojui naują E. Zola talento briauną – lyriškumą, subtilų psichologiškumą.

  3. Daktaras Paskalis https://elvislab.lt/leidiniai/7346
    Garbaus amžiaus daktaro ir jo dukterėčios meilė – tai proto ir jausmo kova, galiausiai atverianti akis ir parodanti tikrąsias gyvenimo vertybes.

  4. Moterų laimė https://elvislab.lt/leidiniai/6148
    „Moterų laimė“ – milžiniška prekybos įmonė Paryžiaus centre, kur gražiausiomis spalvomis ir formomis tviska visa, ko tik reikia moteriai puikiai apsirengti. Čia verda aistros, vyksta varžytynės ir žūtbūtinės kovos.

  5. Plasano užkariavimas https://elvislab.lt/leidiniai/5556
    Siužeto pagrindas – sudėtinga politinė intriga, kurią rezga abatas Foža – slaptasis Luji Bonaparto vyriausybės agentas, pamažu užkariaujantis provincijos miestelio Plasano gyventojus.

  6. Paryžiaus pilvas https://elvislab.lt/leidiniai/5555
    Pagrindinis romano personažas – centrinė Paryžiaus turgavietė, vadinamasis „Paryžiaus pilvas“, sotumo ir pasitenkinimo metafora. Rašytojas atskleidžia miestelėnų pasaulį, jo dvasinį skurdą.

  7. Nana https://elvislab.lt/leidiniai/5554
    Piešdamas kurtizanės Nanos paveikslą, autorius atskleidžia pūvančios visuomenės panoramą, prie parsiduodančios moters kojų vieną po kito blokšdamas karališkojo kraujo asmenis ir aukštus pareigūnus.

  8. Kūryba https://elvislab.lt/leidiniai/5552
    Tragiška jauno tapytojo Klodo Lantjė (jo prototipu laikomas prancūzų impresionizmo pradininkas Klodas Monė) gyvenimo ir kūrybos istorija. Sodriai nupiešia to laikmečio Paryžiaus menininkų aplinka.

  9. Abato Murė nuodėmė https://elvislab.lt/leidiniai/5551
    Romanas skirtas dvasininko ir moters santykių analizei.

  10. Žmogus žvėris https://elvislab.lt/leidiniai/5480
    Autorius romano puslapiais leidžia tekėti painių jausmų, suktybės, aklo pykčio, nedorų žmonių troškimų ir veiksmų lavinai, atskleidžiančiai pagrindinę kūrinio mintį - kiekviename žmoguje snaudžia žvėris, galintis bet kada prabusti.

  11. Gyvenimo džiaugsmas https://elvislab.lt/leidiniai/1532
    „Laimė nepriklauso nei nuo žmonių, nei nuo aplinkybių, o nuo protingo gebėjimo prisitaikyti tiek prie aplinkybių, tiek prie žmonių", – teigia Polina. Ši nuostata padeda jai neprarasti gyvenimo džiaugsmo nekaip susiklosčiusiame gyvenime. Visiška Polinos priešybė – jos mylimasis Lazaras, besibodintis visokia veikla, nuolat kamuojamas skeptiško nykulio, čiulpte iščiulpusio gyvenimo džiaugsmą.

  12. Grobis https://elvislab.lt/leidiniai/1531
    Numarinęs pirmąją žmoną, advokatas Aristidas Rugonas veda iš išskaičiavimo ir abejingai stebi sūnaus romaną su savo antrąja žmona, atnešusia jam turtus ir sėkmę.

  13. Spąstai https://elvislab.lt/leidiniai/1525
    Žerveza ir Kupo – jauna šeima. Jie darbštūs, taupūs, kupini ryžto siekti kuklaus laimės idealo. Deja, jų viltys žlunga, jie pakliūva į alkoholio spąstus, grimzta į dugną, žūsta dvasiškai, o paskui ir fiziškai.

  14. Pinigai https://elvislab.lt/leidiniai/972
    Tipiškas biržos plėšikas Aristidas Sakaras sukuria išpūstą akcinę bendrovę „Visuotinis bankas“ ir praturtėja, finansuodamas pramonės ir susisiekimo kelių statybą Rytuose. Kai įmonė bankrutuoja, nuskurdindama dešimtis tūkstančių smulkių indėlininkų, Sakaras nepasiduoda ir planuoja naujas suktybes.

Vartotojų komentarai (0)

Norėdami parašyti komentarą, turite prisijungti.