Dean A. Haycock
Tironiškas protas

Dean A. Haycock

Tironiškas protas

lyderių portretai, narcisizmas ir diktatoriškumas

Autorius:
Pavadinimas:
Tironiškas protas
Diktorius:
Leidinio formatas:
Kalba:
Leidinio trukmė:
10 val. 10 min. 55 sek.
ISBN/ISSN/ISMN numeris:
978-609-444-310-7
Išleidimo duomenys:
Sofoklis 2019 | Vilnius
Prieinamos kopijos rengėjas:
4.0
1 įvertinimas
viršelis
Aprašymas

Knygai „Tironiškas protas: lyderių portretai, narcisizmas ir diktatoriškumas“ galima rasti analogiją kitame, jau grožinės literatūros žanre – trileriuose, kur psichologai padeda detektyvams ir tarnybų agentams surasti ir neutralizuoti serijinius žudikus, pateikdami nusikaltėlių psichologinius profilius arba portretus. Medicinos mokslų daktaras Dean A. Haycock būtent tokius portretus ir pateikia, savo tyrimo objektais pasirinkęs pasaulio valstybių lyderius.

Analogišką principą Dean A. Haycock jau panaudojo savo ankstesniame veikale „Nusikalstami protai“ (2014 m.), kuriuose taip pat buvo kalbama ir apie valstybių lyderius, tiksliau – diktatorius. Naujausioje knygoje „Tironiškas protas: lyderių portretai, narcisizmas ir diktatoriškumas“ psichologinis portretavimas yra subtilesnis.

Autorius veikale pateikia ir kontekstą. Pavyzdžiui, Dean A. Haycock knygoje rašo, kad visų vyriausybių specialiosios tarnybos atlieka kruopštų kitų valstybių lyderių analizę. Tai specifinis procesas, kai profiliuoti portretą tenka be patikimų šaltinių, be asmeninių pokalbių. Autorius teigia, kad tai yra praktika, kuri bando sujungti du „minkštus“ mokslus, psichologiją ir politologiją į instrumentą, kurį valdant būtų galima suprasti ir, kas yra dar svarbiau, prognozuoti valstybių lyderių elgesį. Žinoma, diktatoriai, išskyrus, turbūt, Idi Aminą, nėra psichopatai, bet visi jie demonstruoja tam tikras nemalonias charakterio savybes, atsiskleidžiančias pakankamai stipriai. Psichologai šias savybes vadina asmenybės tamsiaisiais faktoriais arba D-faktoriais. Į tokių faktorių sąrašą patenka makevializmas (melas, apgavystės, eksploatavimas), narcisizmas (asmenybės kultas), sadizmas, empatijos trūkumas, pyktis.

Projekto „MoBiLait: mokymosi galimybių atvėrimas žmonėms, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto, per Lietuvos bibliotekų tinklą“ leidinys.