Glenn H. Mullin
Keturiolika Dalai Lamų

Glenn H. Mullin

Keturiolika Dalai Lamų

šventoji reinkarnacijos tradicija

Autorius:
Pavadinimas:
Keturiolika Dalai Lamų
Papildoma informacija:
Leidinio formatas:
Kalba:
Leidinio puslapių skaičius:
576
ISBN/ISSN/ISMN numeris:
978-609-444-292-6
Išleidimo duomenys:
Sofoklis 2019 | Vilnius
Prieinamos kopijos rengėjas:
0 įvertinimų
viršelis
Aprašymas

Projekto „MoBiLait: mokymosi galimybių atvėrimas žmonėms, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto, per Lietuvos bibliotekų tinklą“ leidinys.

Knygoje „Keturiolika Dalai Lamų“ telpa šešių šimtų metų trukmės Tibeto dvasinių lyderių istorija.

Dalai Lamomis vadinami Tibeto dvasiniai ir politiniai lyderiai, kurie laikomi bodhisatvos Avalokitešvaros emanacija (įsikūnijimu) ir buvusio Dalai lamos reinkarnacija. Mirus senajam lyderiui, Tibeto dvasininkai tarp 5-7 metų vaikų ieško naujo Dalai Lamos, kuris turi turėti tam tikrų savybių ir išlaikyti išbandymus. Paieška paprastai trunka kelerius metus. Vėliau vaikas siunčiamas į Lasą, kur jis mokosi vadovaujams patyrusių lamų. Šią šimtmečius trunkančią tradiciją sutrikdė nesėkminga 1959 m. Tibeto revoliucija, kai aukščiausieji dvasininkai turėjo palikti Kinijos okupuotą Tibetą. Dėl šios priežasties mums gerai pažįstamas dabartinis Dalai lama XIV reziduoja Indijoje.

Autorius siekia išsklaidyti šią mistinę tradiciją gaubiančią miglą ir skaitytojams pristato nepaprastą pasakojimą, kuriame įpėdinystės mitas neatskiriamas nuo Tibeto kultūros, tradicijų ir papročių. Kiekvienas skyrius – atskira biografija, kurioje aprašomi kiekvieno dvasinio lyderio bruožai ir savybės bei pateikiami jo mokymo, poezijos ir kitų raštų pavyzdžiai.

Nors visi žino po visą pasaulį keliaujantis ir išmintimi su visais pasaulio žmonėmis besidalijantį keturioliktąjį Dalai Lamą, retas geriau pažįsta šią instituciją ir ją gaubiančią 600 metų tradiciją. Nuo pat tada, kai tvarte 1391 m. gimė pirmasis Dalai Lama, kiekvienas naujasis Dalai Lama perima ne tik savo pirmtako sielą, bet ir įsipareigojimą rūpintis Tibeto žmonėmis bei jų dvasiniu gyvenimu.

Nors visi jie yra tos pačios dievybės inkarnacijos, jų asmenybės ir temperamentas labai skirtingi – vieni jų buvo politikai, kiti rašė poeziją, vienus domino filosofija, kitiems rūpėjo moterys. Kai kurių gyvenimas dėl politinių intrigų nutrūko per anksti, nespėjus atsiskleisti pilnam jų potencialui. Kitiems buvo lemta gyventi tiek, kad suformuotų ištisą Tibeto istorijos epochą.

Glenn H. Mullin – tibetologas, budistų rašytojas, klasikinės Tibeto literatūros vertėjas, meditacijos mokytojas. Jis ne tik rašo, moko ir medituoja, bet ir veda ekskursijas - pristato turistams įspūdingiausias Nepalo ir Tibeto vietas.

Raktažodžiai