Timothy Snyder
Apie tironiją
dvidešimt pamokų iš dvidešimtojo amžiaus
Projekto „MoBiLait: mokymosi galimybių atvėrimas žmonėms, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto, per Lietuvos bibliotekų tinklą“ leidinys.
Istoriko Timothy Snyderio pavardė žinoma kiekvienam, bent kiek besidominčiam Lietuvos ir Rytų Europos istorija. Naujausioje savo knygoje "Apie tironiją" mokslininkas gilinasi į tironijos fenomeną – tačiau priešingai nei ankstesni tyrimai, šįkart jį domina ne praeitis, o dabartinė viso pasaulio būklė.
Amerikos kūrėjai dėjo visas pastangas, kad apsaugotų šalį nuo dar Antikoje regėto fenomeno, kai demokratija išsigimsta į tironiją. Šiandien pasaulis susiduria su ne ką mažesniais iššūkiais, nei totalitarizmą pagimdęs XX amžius. Nors šiandienos žmonės ne ką išmintingesni nei praėjusio amžiaus europiečius, jie turi vieną pranašumą – žinojimą, kuo baigiasi pasyvumas ir totalitarizmo įsigalėjimas. Mokydamiesi iš praeities klaidų, galime jų nekartoti.
„The New York Times“ bestseleriu tapusi „Apie tironiją“ kviečia iš naujo įvertinti šiandieninį pasaulį. Knyga siūlo idėjas, kurios padės išsaugoti laisvę ir nepasiduoti tironijos kerams – atsparumas jiems ypač svarbus šiais neramiais laikais.
Timothy Snyderio atskaitos taškas – Donaldo Trumpo prezidentavimo pradžia. Snyderis, remdamasis savo kaip istoriko žiniomis, pateikia dvidešimt pamokų, kurias galima laikyti pilietiškumo pradžiamoksliu. Nors knygos problemos pirmiausia susijusios su JAV politiniu kraštovaizdžiu, jos neabejotinai aktualios ir mums – juolab, kad autorius daugiausia remiasi Rytų Europos patirtimi ir cituoja tokius autorius kaip prof. Leonidas Donskis.
Matydamas, kaip mūsų realybę iškreipia virtualumas, socialiniai tinklai ir vizualinė kutūra, Timothy Snyderis siūlo, regis, retrogradišką sprendimą – grįžti prie gyvo bendravimo, popierinių balsavimo biuletenių, dalyvavimo protesto eisenose. Elektroniniai laiškai, internetinės peticijos, elektroninis balsavimas pamažu naikina politiškumą. Ir tai - ne mūsų naudai. Tai sudaro sąlygas įsigalėti tironijai.