#LAB rekomenduoja: uždraustos knygos
Ar žinai, kad JAV šiuo metu uždrausta virš tūkstančio knygų? O kad tokia literatūrinė klasika kaip „Nežudyk strazdo giesmininko“, „Musių valdovas“, „Gyvulių ūkis“, „Rugiuose prie bedugnės“ ir net „Haris Poteris“ kai kur buvo uždraustos dėl pačių įvairiausių priežasčių?
Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje situacija ženkliai geresnė, o bene vienintelis bandymas uždrausti knygą – garsiai nuskambėjęs vaikiškos knygos „Gintarinė širdis“ draudimo atvejis – baigėsi Europos žmogaus teisių teismo verdiktu, nurodančiu, kad tokiais veiksmais Lietuva pažeidė Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje užtikrintą saviraiškos laisvės principą.
Spalio 1–7 d., pasauliui minint uždraustų knygų savaitę, #LABrekomenduoja atkreipti dėmesį į cenzūros keliamas problemas, pasidžiaugti skaitymo laisve ir atsiversti nors vieną knygą, kurią dėl draudimų perskaityti gali ne visi:
Lewis Carroll „Alisa stebuklų šalyje“ https://elvislab.lt/leidiniai/10721
Uždrausta Kinijoje dėl to, kad knygoje vaizduojami gyvūnai, kalbantys ir besielgiantys kaip žmonės. Toks tapatinimas laikomas įžeidimu žmogaus intelektui.
E. L. James „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“ https://elvislab.lt/leidiniai/7572
Uždrausta Malaizijoje dėl „sadistinės“ medžiagos ir „grėsmės moralei“.
Vladimiras Nabokovas „Lolita“ https://elvislab.lt/leidiniai/5326
Uždrausta Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Pietų Afrikoje, Kanadoje, Naujojoje Zelandijoje ir Argentinoje dėl nerimą keliančių siužetų, įskaitant tvirkinimo, pagrobimo ir net techninės kraujomaišos scenas.
Bret Easton Ellis „Amerikos psichopatas“ https://elvislab.lt/leidiniai/11950
Uždrausta Kvinslende, Australijoje (vaikams iki 18 m.) dėl apatijos, tuštumo ir piktybinio narcisizmo romantizavimo.
William Styron „Sofi pasirinkimas“ https://elvislab.lt/leidiniai/5506
Uždrausta Pietų Afrikoje, Lenkijoje ir Libane dėl pernelyg teigiamo žydų tautos vaizdavimo. Be to, Pietų Afrika ir Lenkija pasisakė prieš autorių ir uždraudė knygą dar ir dėl to, kaip romane suformuotos autoriaus asmeninės nuostatos apie holokaustą.
Henry Miller „Vėžio atogrąža“ https://elvislab.lt/leidiniai/2489
Uždrausta JAV (buvo uždrausta Suomijoje, Pietų Afrikoje, Kanadoje, JK ir Australijoje). Knyga laikoma netinkama ir nepadoria dėl autoriaus aprašyto seksualinio išnaudojimo.
Dan Brown „Da Vinčio kodas“ https://elvislab.lt/leidiniai/6918
Uždrausta Vatikane, labai ribojama Indijoje, Maniloje ir Libane dėl istorinių ir mokslinių klaidų.
Salman Rushdie „Šėtoniškos eilės“ https://elvislab.lt/leidiniai/9497
Uždrausta daugelyje islamiškų šalių: Indijoje, Bangladeše, Irane, Pakistane, Egipte, Sudane, Pietų Afrikoje, Šri Lankoje ir kt. dėl šventvagiškų nuorodų į islamą.
Margaret Atwood „Tarnaitės pasakojimas“ https://elvislab.lt/leidiniai/8397
Uždrausta JAV dėl „nešvankybių“, seksualumo, „antikrikščioniškumo“.
Norėdami parašyti komentarą, turite prisijungti.