Kaip leisti knygas, kad jas skaityti galėtų visi
Siekiant didinti informacijos prieinamumą asmenims, negalintiems skaityti spausdinto teksto, Lietuvos aklųjų biblioteka šiemet inicijavo pirmąją Lietuvoje įtraukios leidybos mokymų programą. Dalyviai rugsėjo – lapkričio mėnesiais mokėsi kaip leisti knygas, kad jas skaityti galėtų visi. Savo įspūdžiais dalinasi naują skaitytojų auditoriją atradę maketuotojai, dizaineriai, IT ir kiti skaitmeninės leidybos srities specialistai.
Universalus dizainas
Ekrano skaitymo programinė įranga leidžia neregiams ir silpnaregiams skaityti tekstą ekrane, naudojant kalbos sintezatorių, kuris gali balsu perskaityti bet kokį jam pateiktą tekstą. Svarbu nepamiršti, kad kiekvienas skaitytojas turi individualius poreikius, bet universalus dizainas suteikia galimybę juos visus atliepti.
„Matome poreikį kompetencijų kėlimui ir mokymuisi visiems grandies dalyviams: turinio kūrėjams, redaktoriams, iliustratoriams, dizaineriams, maketuotojams, leidėjams, platintojams, bibliotekininkams, – dalinasi LAB Leidybos vadovė Alisa Žarkova ir skatina naudotis įtraukios leidybos gairėmis. – Žengti pirmuosius žingsnius įtraukios leidybos srityje padės įtraukios leidybos gairių lietuviškas leidimas, kurį parengė Lietuvos aklųjų biblioteka.“
Teisė skaityti
„Žinių, reikalingų tokiems leidiniams rengti, įgijimas suteikia leidėjams naudos įtraukimo, naudojimo ir pardavimo požiūriu. Be to, būti prieinamam reiškia atitikti Europos prieinamumo aktą ir Europos direktyvą. Pastarojoje teigiama, kad nuo 2025 m. visos ES rinkose siūlomos skaitmeninės knygos ir susijusios paslaugos, pavyzdžiui, internetiniai knygynai, skaitymo platformos ir programėlės, turi būti prieinamos“, – apie prieinamumo svarbą dalinasi Italijos prieinamų knygų asociacijos „Libri Italiani Accessibili“ generalinė sekretorė Cristina Mussinelli.
Pirmosios Lietuvoje įtraukios leidybos mokymų programos absolventai
„Nors skaitmeninio formato knygas teko rengti ir anksčiau, tačiau kaip jas pritaikyti kiek įmanoma platesniam skaitytojų ratui, kaip atitikti įtraukios leidybos reikalavimus – nežinojau. Pasirodo, tai nėra taip sudėtinga ir gerai išmanant programinę įrangą galima lengvai sukurti įtraukesnius leidinius. Džiaugiuosi turėjusi galimybę dalyvauti“, – dalinasi pirmosios Lietuvoje įtraukos leidybos mokymų programos absolventė maketuotoja Alda Eikevičiūtė.
Ilgametę patirtį turintis leidybos ekspertas Albertas Rinkevičius šį įtraukios leidybos kursą įvardino kaip esminį: „Praktinis ir esminis prieinamos skaitmeninės leidybos kursas. Labai rekomenduoju“. Jam antrina IT specialistas Airidas Riškus: „Patogiai susisteminta visa reikalingiausia informacija. Pradėjęs dirbti su EPUB formatu, visą informaciją reikėjo susirasti pačiam, tuo tarpu šis kursas gali padėti sutaupyti nemažai laiko.“
„Dirbantys su spaudai skirtais maketais įprastai orientuojasi į reginčius, todėl net ir maketuojant skaitmeninę knygą, ši auditorija neretai pamirštama“, – pastebi maketuotoja ir dizainerė Dalia Raicevičiūtė. „Suprantame, kad esame tik kelio pradžioje ir turime daug darbo ugdant visas suinteresuotas šalis apie prieinamumo svarbą“, – tvirtina LAB leidybinės veiklos kuratorius ir įtraukios leidybos gairių redaktorius Audrius Meška.
Norėdami parašyti komentarą, turite prisijungti.