Pirmą kartą Lietuvoje vykstančiame Neskaitymo festivalyje – žinomų žmonių atvirumas ir kitoks požiūris į disleksiją
Jau trečius metus Lietuvoje minima disleksijos pažinimo savaitė #GoRedForDyslexia šiemet vyksta spalio 3–7 dienomis. Kasmet skaitymo sutrikimams skirta savaitė sulaukia vis didesnio švietimo ir kultūros bendruomenės palaikymo, o šiemet dar turi ir išskirtinį akcentą – Vilniuje ir Kaune vykstantį Neskaitymo festivalį.
Mokykloje nuolatos girdėjau „Tu gali, bet tingi“
Asociacijos „Dyslexia International“ duomenimis, pasaulyje disleksiją (skaitymo sutrikimą) turi iki 10 proc. žmonių. Disleksija lydi visą gyvenimą, todėl svarbu padėti žmogui išmokti su ja gyventi kuo anksčiau. Ypatingai sunku mokiniams, su disleksija įžengiantiems į paauglystę, bei jaunuoliams, besirenkantiems studijų kryptį – ypač jei jie nežino, kas su jais vyksta.
„Labai liūdna mokyklinė patirtis – pas logopedą lankiausi iki šeštos klasės, skaityti pradėjau tik penktoje. Dabar atrodo juokinga, bet iš tiesų emocinė kaina yra didžiulė“, – sako Saulius Baradinskas, apdovanojimus skinantis režisierius. Dabar jis tiki, kad disleksija gali būti superjėga, o savo patirtimi dalinsis Neskaitymo festivalio diskusijoje „Nekenčiu skaityti, bet moku augti“.
Sauliui pritartų ir meilės romanų suaugusiems rašytoja K. B. M. Lion, sakanti, kad su disleksija reikia susitaikyti psichologiškai – tik taip ji padės augti: „Mokykloje nuolatos girdėjau „Tu gali, bet tingi“. Kad netingiu, o tiesiog turiu disleksiją, sužinojau jau užaugusi, iš vieno filmo. Reikėjo daug darbo su savimi.“
„Esi tiek geras, kiek geri tavo pažymiai. Mokykla man buvo tikras iššūkis, universitetas – dar didesnis, – pasakoja Kristijonas Vasiliauskas, „Robotikos akademijos“ kūrybos vadovas, dar vienas diskusijos dalyvis. – Apie disleksiją – taip, jau po truputį kalbama, tačiau disgrafiją visi pamiršta – o juk disleksija (sunkumas skaityti) dažniausiai lydima disgrafijos – sunkumo rašyti!“
Neatsitiktinai Neskaitymo festivalio renginiai Vilniuje (spalio 3 d., MO muziejus) ir Kaune (spalio 7 d., Nacionalinis M. K. Čiurlionio muziejus) prasidės komiksų kūrimo dirbtuvėmis. Piešinys informaciją gali perteikti taip pat efektyviai, kaip ir tekstas – tuo galės įsitinkinti gimnazistai, dalyvausiantys Žilvino Mažeikio ir Mortos Pociūtės vedamose komiksų kūrimo dirbtuvėse.
MO muziejuje – literatūros pamoka be knygų ir atvira žinomų žmonių diskusija
Literatūra ir „privalomų“ knygų sąrašai jaunimą varo į neviltį. Bet juk kažkaip reikia prisijaukinti tekstą? „Tekstas, su kuriuo dirbome šiose pamokose, neišvengiamai yra paimtas iš knygos, tik jis šiek tiek kitoks – įgarsintas ir parašytas taip, kaip jį matytų disleksiją turintis mokinys“, – sako Žvėryno gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Renata Zarauskienė. Kitokių literatūros pamokų patirtį Renata ir jos mokiniai pristatys MO muziejaus renginių salėje spalio 3 d. Pradžia – 17 val.
Atsakymų į klausimą, ką reiškia profesinis ir asmeninis augimas, kai knyga ir tekstas nėra geriausi tavo draugai, ieškos žinomi Lietuvos žmonės, kuriems disleksija nesutrukdė augti – režisierius Saulius Baradinskas, „Robotikos akademijos“ kūrybos vadovas Kristijonas Vasiliauskas, meilės romanų suaugusiems rašytoja K. B. M. Lion. Atvirą, įkvepiančią, drąsią diskusiją „Nekenčiu skaityti, bet moku augti“ moderuos 100 AŠ turintis Dominykas Vaitiekūnas. Diskusijos, kuri irgi vyks spalio 3 d., pradžia – 18 val.
Kaune – premjera! Pjesės „Pasistengiau“ skaitymai
„Pasistengiau“ – trumpa pjesė, kurios centre – jaunas vaikinas, pasakojantis savo vaikystės ir paauglystės istoriją. Jis – nediagnozuotas disleksikas, augantis griežtoje, mokymo pasiekimus itin vertinančioje šeimoje. Nenorėdamas nuvilti mamos, beviltiškai įsimylėjęs klasiokę, kaip įmanydamas slepia savo „kvailumą“, taip atsidurdamas keisčiausiose situacijose“, – taip bene pirmąją Lietuvoje pjesę, skirtą skaitymo sutrikimams, pristato jos kūrėjai – autorė ir režisierė Kristina Marija Kulinič bei aktoriai Raimondas Klezys, Andrius Mockus ir Milda Vyšniauskaitė.
Pjesės premjera vyks Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje spalio 7 d., 17 val.
Neskaitymo festivalis – tai žinutė jaunam žmogui, kad mokslas, studijos, karjera, sėkmė – viskas yra įmanoma, net jei tekstas ir knyga nėra geriausi tavo draugai. Juk istorijos gimsta įvairiais būdais!
Daugiau informacijos festivalio svetainėje www.neskaitymofestivalis.lt. Prisijunk!
Norėdami parašyti komentarą, turite prisijungti.