Norman Doidge
Save keičiančios smegenys

Norman Doidge

Save keičiančios smegenys

pasakojimai apie pergales naujausių mokslų apie smegenis srityje

Autorius:
Pavadinimas:
Save keičiančios smegenys
Diktorius:
Papildoma informacija:
Leidinio formatas:
Kalba:
Leidinio trukmė:
17 val. 25 min. 29 sek.
ISBN/ISSN/ISMN numeris:
978-609-427-087-1
Išleidimo duomenys:
Kitos knygos 2012 | [Kaunas]
Prieinamos kopijos rengėjas:
0 įvertinimų
viršelis
Aprašymas

Knygoje kanadietis psichologas, psichoanalitikas ir mokslininkas Norman Doidge naujai žvelgia į svarbiausią žmogaus organą - smegenis ir sako, kad jos geba keistis, o jų stulbinančios transformacijos gali padėti įveikti įvairias psichines ir fizines žmogaus ligas ir netgi negalią.

Ilgus metus buvo manoma, kad žmogaus smegenys yra „baigtinis produktas“, kad jų anatominė sudėtis nekintama, jos neturi jokių galimybių keistis ir atsinaujinti. Tačiau jei žmogui auga nagai ir plaukai, sugyja sulaužyti kaulai, o raumenų masė gali būti auginama, ar tas pats nevyksta smegenyse? Norman Doidge pateikia teigiamą atsakymą. Anot jo, smegenys – plastiškas ir gyvas organas iki pat senatvės galintis keistis, būti tobulinamas ar net perprogramuotas.

Taip atsirado naujas požiūris į neuromokslą, o smegenų gebėjimas keistis įvardintas kaip neuroplastika. Dar XX a. pabaigoje atlikti tyrimai parodė, kad daugelis suaugusio žmogaus smegenų savybių gali kisti. Pažeistos smegemys gali persitvarkyti taip, kad sutrikus vienos dalies veiklai ją perima kitos, o mirusias smegenų lasteles galima pakeisti kitomis. Neuroplastiniai pokyčiai gali vykti nuo pačių smulkiausių mikroskopinių neuronų iki atskirų smegenų dalių persiprogramavimo. Mūsų supratimas apie smegenų veiklą vis dar nepakankamas, tačiau neuroplastika atveria netikėtas pažinimo galimybes. Rašydamas knygą, Norman Doidge bendravo su lyderiaujančiais šios srities mokslininkais, susipažino su taikomais metodais ir pacientais, kuriems jis buvo taikomas.

Knygoje „Save keičiančios smegenys“ pasakojamos tikros pacientų istorijos – jiems ši inovatyvi metodika padėjo sugrįžti į gyvenimą, integruotis į visuomenę, o kai kurie jų ėmėsi padėti likimo bendražygiams. Moteris, gimusi su puse smegenų, dabar mėgaujasi pilnaverčiu gyvenimu. Kita pacientė, kuri buvo įvardyta kaip turinti protinį atsilikimą, atlikusi įvairius pratimus šiandien padeda kitiems panašaus likimo žmonėms. O kur dar praregėję aklieji, mokymosi sutrikimus išsprendę žmonės, sustabdytas natūralus senėjimas ir geresnė psichologinė savijauta. Visa tai skamba kaip mokslinės fantastikos stebuklai, tačiau viskas buvo pasiekta taikant neuroplastikos metodiką.

„Knygynuose savipagalbos knygų ir mokslo leidinių lentynos dažniausiai gerokai nutolę viena nuo kitos – vienoje jų rasime kvietimą išpildyti savo troškimus, o kitoje tik šaltus tikrovės faktus. Norman Doidge užpildo šią prarają, pristatydamas naujausius neuromokslo laimėjimus. Anot jo, anksčiau nesuderinamais dalykais laikytos smegenys ir žmogaus mintys iš tiesų yra gerokai arčiau vienos kitų, o pozityvus mąstymas palaipsniui įgyja mokslinio patikimumo laipsnį. Mąstymą keičianti, daranti stebuklus ir mitus griaunanti knyga, panašesnė į Luvro eksponatą, o ne Nacionalinio sveikatos instituto produkciją. Ji svarbi kiekvienam žmogui, jau nekalbant apie žmonių kultūrą, mokymąsi ir istoriją.“
The New York Times